Agris.cz - agrární portál

Při kontrolách zmrzlin ve Zlínském kraji nesplnilo limity 17 z 20 vzorků

26. 9. 2023 | ČTK

Hygienici při letošních kontrolách zdravotní nezávadnosti zmrzlin ve Zlínském kraji zjistili, že 17 z 20 odebraných vzorků bylo nevyhovujících co do počtu bakterií z čeledi Enterobacteriaceae. Nadlimitní množství těchto bakterií svědčí o nedostatečném nebo nesprávném zajištění osobní a provozní hygieny při výrobním procesu zmrzliny, řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková.

"Tyto mikroorganismy jsou součástí střevní mikroflóry a patří mezi ně zástupci patogenních, podmíněně patogenních i nepatogenních mikroorganismů. Přítomnost patogenních zástupců nebyla zjištěna v žádném z odebraných vzorků. Využívají se jako indikátory hygieny výrobního procesu a mohou signalizovat i přítomnost jiných mikroorganismů. Při masivním výskytu mohou u oslabených jedinců způsobit alimentární onemocnění a poškodit jejich zdraví. V případě zmrzliny je třeba zohlednit také to, že je konzumována často dětmi, které jsou obecně vůči infekčním nákazám vnímavější než dospělí jedinci," uvedla Ševčíková.

V loňském roce bylo nevyhovujících v parametru Enterobacteriaceae 29 ze 41 odebraných vzorků zmrzlin, které hygienici v kraji kontrolovali. O rok dříve bylo nevyhovujících 11 z 43 vzorků.

Hygienici letos kontrolovali zdravotní nezávadnost zmrzlin v červenci a srpnu. Z 20 odebraných vzorků šlo v 17 případech o točenou zmrzlinu a ve třech případech o kopečkovou. Z hlediska způsobu prodeje nevyhovělo 16 vzorků točené zmrzliny a jeden vzorek kopečkové. Ve dvou případech našli hygienici v provozovně zmrzlinové směsi s prošlým datem minimální trvanlivosti. Za nedostatky uložili hygienici 16 pokut v celkové výši 38.000 korun a jednu domluvu.


Zdroj: ČTK, 26. 9. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.04.2024 02:34