Agris.cz - agrární portál

Rozpočet rolnického fondu by měl příští rok klesnout o polovinu na miliardu Kč

9. 10. 2023 | ČTK

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) by měl příští rok hospodařit s jednou miliardou korun. Oproti letošnímu roku by tak měl mít poloviční rozpočet. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu a úsporných opatření, které zveřejnilo ministerstvo financí. Bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který byl v minulosti předsedou představenstva fondu, zdůrazňoval multiplikační efekt podpor PGRLF pro ekonomiku.

Některé podpory z PGRLF jsou určené pro malé a střední podniky, jako například podpora pojištění. Loni kvůli rostoucí inflaci a složité ekonomické situaci podniků vláda schválila dvě kola podpory na snížení jistiny úvěru pro malé a střední podniky. Podpory směřují také například na nákup půdy nebo do lesnictví.

Nekula zdůrazňoval, že podpory, které fond poskytuje, mají v české ekonomice výrazný multiplikační efekt, v průměru je to 6,5 násobek poskytnutých financí. U programu Zemědělec zaměřeného na investiční podporu realizace zejména dlouhodobých záměrů je to až třicetinásobek, uvedl dříve.

Agrární analytik Petr Havel ČTK řekl, že snížení rozpočtu fondu bude bude nepochybně znamenat, že na snížené úroky dosáhne méně zemědělců včetně těch malých. Doplnil, že právě podpora úroků z úvěrů generuje možnost vyšších investic do oboru.

O podpory z fondu je často velký zájem. Například v dubnu třetí kolo příjmů žádostí o dotace na snížení jistiny úvěru pro potravinářské firmy naplnilo kapacitu ve stejném dni, kdy příjem žádostí začal.

PGRLF je akciovou společností, ve které 100 procent akcií vlastní stát. Práva jediného akcionáře zajišťuje ministerstvo zemědělství. Fond je jediným akcionářem společnosti Výstaviště České Budějovice. Má také podstatný podíl ve společnosti Českomoravská společnost chovatelů.


Zdroj: ČTK, 9. 10. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.06.2024 10:24