Agris.cz - agrární portál

Povodí Odry vylovilo z Petrova rybníka v Krnově 40 tun ryb, více než loni

14. 11. 2023 | ČTK

Státní podnik Povodí Odry vylovil z Petrova rybníka v Krnově na Bruntálsku 40 tun ryb, o dvě tuny více než loni. Ryby jsou určeny také na vánoční stůl. Už v říjnu vodohospodáři provedli výlov dalších čtyř menších rybníků. V nich chovají dravé druhy ryb, které jsou určeny k vysazení ve vodárenských nádržích. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.

"Soustředíme se hlavně na produkci dravých druhů ryb, které vysazujeme do našich vodárenských nádrží. Jedním z faktorů, který ovlivňuje jakost vody v nádržích, je právě vyvážené rybí společenstvo. Jeho správná druhová skladba může přirozeným způsobem pomáhat snižovat vegetační zákal vody, a tím ulehčit její úpravu na vodu pitnou," uvedl vedoucí Ivo Jedlička z podniku Povodí Odry.

Vlčková řekla, že principem účelového rybářského obhospodařování nádrží je snaha o udržování co nejlepší jakosti vody pomocí přirozené biomanipulace. "Jejím jediným cílem je udržování nízkého počtu nežádoucích druhů ryb, živících se převážně zooplanktonem. Ten je pro přirozené čištění vody důležitý, protože vodu filtruje a živí se mikroskopickými řasami, které při silném rozmnožení vodu zakalují, a zhoršují tak její kvalitu," uvedla mluvčí.

Podnik ale rovněž produkuje tržní ryby, jako jsou kapr, amur, tolstolobik nebo lín. Lidé si je mohou koupit v prodejnách podniku v Opavě, Žermanicích a u Petrova rybníka. "Snažíme se i přes zvyšující se náklady držet rozumné ceny. Předpokládáme, že do Vánoc nedojde k výraznějšímu zdražení," uvedl Jedlička.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta. Obhospodařuje také deset rybníků o výměře přibližně 50 hektarů, pouze v krnovském Petrově rybníku ale chová z větší části tržní ryby.

vpl hj


Zdroj: ČTK, 14. 11. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.05.2024 16:35