Agris.cz - agrární portál

MZe sníží příští rok národní dotace rybářům o deset milionů na 60 milionů Kč

21. 11. 2023 | ČTK

Ministerstvo zemědělství sníží pro příští rok národní dotace rybářům zhruba o deset milionů na 60 milionů Kč. Pro aktuální programové období dotací z EU jde na rybářství přes miliardu korun. Ceny ryb na vánočním trhu zůstanou meziročně stejné, případně vzrostou jen drobně. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při výlovu Bošileckého rybníka v jižních Čechách. Roční produkce ryb je v ČR kolem 20.000 tun, meziročně drobně klesla, řekl ministr.

"Snažíme se české rybáře podporovat dlouhodobě. Jediný operační program, který na ministerstvu zemědělství máme, je právě Rybářství. Na toto programové období tam máme částku přes jednu miliardu korun. Pak máme národní zdroje, a to včetně podpory mimoprodukčních funkcí rybníků. Rybníky patří do české krajiny. Je to otázka nejen hospodářská, ale zajišťují také retenci vody v krajině, jsou to krajinné prvky, které na Pardubicku od doby Pernštejnů a v jižních Čechách od Jakuba Krčína z Jelčan patří do české krajiny a musíme o ně pečovat,"

Spotřeba ryb v ČR se pohybuje kolem pěti až šesti kilogramů na člověka, z toho sladkovodní ryby tvoří jen asi 1,5 kilogramu, jak řekl Výborný. Ministerstvo dlouhodobě podporuje program Regionální potravina, díky němuž se daří dostávat na trh české rybí speciality. Polovina produkce českých sladkovodních ryb se vyváží. Ministr uvedl, že již za středověku to bylo podobné, kdy "Pernštejni z Pardubic vozili ryby do Vídně." Ministerstvo vývoz podporuje, třeba díky Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kterou vlastní Česká republika.

Ministr dnes s rybáři probíral i jejich problémy, k nimž patří i boj s kormorány. Sněmovna minulý týden schválila v prvním čtení, že se prodlouží náhrady škod, které rybářům kormoráni způsobují. Program, který platil do letoška, potrvá do roku 2027.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, odhaduje výnos z podzimních výlovů na 2000 tun tržních ryb. Je to méně než desetiletý průměr. Rybářství, jemuž patří i Bošilecký rybník s rozlohou 200 hektarů, drží letos ceny stejné jako loni. Lidé si mohou kapry koupit na sádkách, kilogram za 119 korun. V Praze bude stát kapr 130 až 140 korun, stejně jako loni. Ryb pro český trh bude dost, přestože jich bude celkově letos méně kvůli chladnému jaru a letním teplotním výkyvům. ČTK to v říjnu řekl předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.


Zdroj: ČTK, 21. 11. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.04.2024 21:27