Agris.cz - agrární portál

Hodnota vývozu vína a lihovin z Francie loni klesla z vrcholu po pandemii

15. 2. 2024 | ČTK

Vývoz vína a lihovin z Francie loni klesl z vrcholu, kterého dosáhl po pandemii. Inflace snížila spotřebitelskou poptávku, zatímco distributoři se na lukrativním americkém trhu zbavovali zásob, uvedl dnes ve výroční zprávě Svaz francouzských vývozců vína a lihovin (FEVS). Celkový vývoz vína a lihovin dosáhl 16,2 miliardy eur (408,7 miliardy Kč). To je téměř o šest procent méně než v rekordním roce 2022, ale stále je to druhá nejvyšší hodnota za dobu záznamů.

Víno a lihoviny jsou jedním z největších vývozních artiklů Francie, odvětví je čím dál více závislé na zahraničním prodeji. Pokles domácí spotřeby zasáhl některé oblasti produkce, jako je okolí města Bordeaux, což přispělo k nedávným protestům zemědělců.

Z hlediska objemu se vývoz vína a lihovin z Francie loni propadl výrazněji, a to o více než deset procent. Ve Spojených státech, které jsou pro tyto francouzské komodity největším vývozním trhem, přispělo snižování zásob ze strany distributorů k 22procentnímu poklesu dovozu z Francie na 3,6 miliardy eur.

"Většina poklesu hodnoty vývozu v roce 2023 ve srovnání s rokem 2022 pochází z amerického trhu," řekl agentuře Reuters předseda FEVS Gabriel Picard.

Slábnoucí ekonomika v Číně tlumí naděje na růst celkové poptávky. Dovoz z Francie tam loni klesl o více než šest procent na 1,2 miliardy eur. Znovuotevření provozoven po uvolnění protipandemických opatření ale v Číně podpořilo mírný nárůst prodeje lihovin, zejména koňaku, uvedl svaz FEVS.

Co se týče letošního roku, segment vína a lihovin se potýká s ekonomickou a politickou nejistotou stejně jako ostatní odvětví. Ukončení fáze snižování zásob na americkém trhu skýtá důvod k optimismu, uvedl Picard.


Zdroj: ČTK, 15. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.05.2024 12:40