Agris.cz - agrární portál

Kofole loni stouply tržby meziročně o 10,3 procenta na 8,69 miliardy korun

19. 2. 2024 | ceskenoviny.cz

Nápojářské skupině Kofola loni stouply tržby meziročně o 10,3 procenta na 8,69 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy EBITDA jí podle předběžných hospodářských výsledků vzrostl o 12,6 procenta na 1,25 miliardy Kč. Kofola to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. Uvedla, že výsledky mírně předčily očekávání.

 Kofola uvedla, že v absolutní hodnotě se na celkovém výsledku nejvíce projevila vydařená letní i vánoční sezona v nápojích v Česku a na Slovensku. "Přestože jsme čekali výrazný pokles prodaného objemu nápojů, naše silné značky si dokázaly udržet své konzumenty. V segmentu čepovaných nápojů, kde je na trhu obecně cítit velký propad, jsme díky tradiční Kofole dokonce rostli," uvedl generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.

Dařilo se i dalším pilířům skupiny. "Největším skokanem roku se stalo UGO, které vyrábí čerstvé šťávy a balené saláty a provozuje Freshbary a Salaterie - restaurace se zdravou stravou. Z pohledu celého roku UGO významně překonalo nejen plánované tržby, ale i ukazatel EBITDA," uvedl finanční ředitel skupiny Kofola Martin Pisklák. Nejsilnější podzimní sezonu ve své historii výrobce bylinných směsí a čajů Leros.

"Rok 2023 byl pro nás do jisté míry přelomový. Z pohledu strategického rozvoje jsme se vrátili k plánům předkrizových let. Akvizičně jsme byli nejaktivnější za poslední roky - vstupujeme do nových byznysových příležitostí, které mají potenciál posunout celou skupinu zas o krok vpřed," uvedl Samaras.

Na letošní rok plánuje Kofola EBITDA v rozmezí 1,55 až 1,8 miliardy korun. "Náš odhad počítá s akvizicí pivovarů v průběhu prvního čtvrtletí tohoto roku a zahrnuje plně konsolidované výsledky - včetně přínosu společností Pivovary CZ Group a Mixa Vending. Ukazatel čistého dluhu vůči EBITDA plánujeme držet pod úrovní 3," uvedl Pisklák.

Kofola zatím čeká, až její akvizici společnosti Pivovary CZ Group, která vyrábí piva Holba, Zubr a Litovel, schválí antimonopolní úřady. Platnost už nabyly dvě akvizice oznámené před koncem roku - koupě jabloňových sadů u Úsova na Šumpersku a spoluvlastnictví kávových plantáží v Kolumbii. V lednu Kofola koupila podíl 49 procent ve firmě Mixa Vending, která se zaměřuje na provozování nápojových a jídelních automatů.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než 2000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

 Předběžné neauditované hospodářské výsledky skupiny Kofola (v miliardách Kč):

 1. 1. 2023 - 31. 12. 20231. 1. 2022 - 31. 12. 2022Změna 2023/2022Změna 2023/2022 v procentech
Tržby8,697,880,8110,3
EBITDA1,251,110,1412,6

Výsledky jsou upravené o jednorázové položky

Zdroj: Kofola


Zdroj: ceskenoviny.cz, 19. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.05.2024 05:33