Agris.cz - agrární portál

Minipivovarů na jihu Moravy v roce 2023 opět přibylo, v kraji je jich 70

19. 2. 2024 | ČTK

Počet minipivovarů na jihu Moravy v průběhu roku 2023 opět vzrostl na celkových 70. Jak v tiskové zprávě uvedla Mendelova univerzita, otevřely v průběhu roku čtyři nové provozy.

Nejvíce minipivovarů funguje přímo v Brně, a to 17, dva z nich jsou svým výstavem na hranici mezi minipivovarem a středním pivovarem, což je 10.000 hektolitrů ročně. Jde o Pivovar Hauskrecht a Pivovar Moravia.

"Případný posun do kategorie středních pivovarů s sebou nese větší daňové zatížení, takže je otázkou, jak budou oba provozy svou strategii v budoucích letech cílit. Zatím žádný minipivovar v regionu tuto hranici nepřekročil a většinou tento vývoj trvá několik let, často více než dekádu působení na trhu," uvedl pivovarský historik Filip Vrána, který na Mendelově univerzitě vyučuje v programu Pivovarství a sladařství.

Kromě samotného Brna se minipivovarům daří v jeho blízkém okolí, tedy na Brněnsku, kde podle dostupných údajů ke konci roku fungovalo 15 minipivovarů. Na třetím místě následuje Hodonínsko se 13 minipivovary. Nejméně jich je na Vyškovsku a Blanensku, po dvou v každém z okresů.

"Na trhu vidíme pokračující trend rychlého růstu velkých minipivovarů zaměřených na prodej sudového piva a dále růst restauračních pivovarů s vlastním podnikem. První skupině pomáhá vysoký objem výroby k dosažení efektivity, která je v současné době růstu mzdových nákladů a nákladů na suroviny nezbytná. Druhá skupina má od počátku výhodu vyšší marže, takže si lépe dokáže poradit s měnícími se podmínkami na trhu jako například změna sazby DPH,“ uvedl pivovarský expert Jan Grmela.

ska hj


Zdroj: ČTK, 19. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.05.2024 04:28