Agris.cz - agrární portál

Jihočeští zemědělci připravují na čtvrtek protest na několika místech

20. 2. 2024 | ČTK

Na tři stovky traktorů a jiných zemědělských strojů se ve čtvrtek sjedou na několika místech v Jihočeském kraji. Chtějí tím protestovat proti zemědělské politice Evropské unie. Krátce zablokují například i příjezd k hraničnímu přechodu do Německa ve Strážném na Prachaticku. Novináře o tom dnes informovala ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

"Cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. Půjde o první varovný vzkaz: ´Už s námi takhle neorejte!´ směrem k Bruselu. Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní," stojí v prohlášení.

Ve čtvrtek se po celé republice uskuteční protesty, které organizují Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Tyto organizace se distancovaly od dnešního protestu, který organizovali například předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR a majitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek.

Zemědělská technika se ve čtvrtek sjede podle Šťastné vždy v daném okrese na jednom nebo více místech. Například v Českých Budějovicích to bude u výstaviště, na Jindřichohradecku u nájezdu na dálnici D3 na 100. kilometru a na Prachaticku na silnici I/4 u Strážného. "Na přechodu Strážný vozidla zastaví, sešikují se, budou houkat s technikou v jeden čas a při otáčení techniky zpět na chvilku zablokují průjezd," uvedli zemědělci. Na Českokrumlovsku se zase protestující vypraví po silnici I/3 od Kaplice k hraničnímu přechodu do Rakouska v Dolním Dvořišti.

V každém okresu se podle odhadů protestů zúčastní několik desítek traktorů a jiných zemědělských strojů. Vše se uskuteční od 10:00 do 12:00. "Zemědělce trápí zejména nízké výkupní ceny způsobené bezcelním dovozem obilovin, olejnin a dalších komodit na evropský trh v kombinaci s neúnosnými environmentálními ambicemi Green Dealu a přebujelou byrokracií. Na mnohé upozornily již protesty zemědělců v Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku," uvedla jihočeská agrární komora.

rek hj


Zdroj: ČTK, 20. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.05.2024 04:36