Agris.cz - agrární portál

Stovky farmářů už demonstrují v centru Madridu, dorazit má na 500 traktorů

21. 2. 2024 | ČTK

Stovky španělských farmářů už ráno dorazily do centra Madridu, kde se odpoledne chystá velká demonstrace před ministerstvem zemědělství. Podle místních médií má na ni z pěti směrů do metropole dorazit pět set traktorů, část z nich už je ve městě, ostatní zemědělci s traktory by měli dorazit nejpozději kolem 14:00.

Španělští farmáři manifestují už přes dva týdny po celé zemi. Dnešní protest má být podle organizátorů největším v Madridu od začátku demonstrací 6. února. Nepřipojily se k němu tři velké agrární organizace, které ale pokračují v protestech v jiných regionech. Mimo jiné na jihu v Andalusii, kde desítky traktorů dorazily do centra Málagy.

Do Madridu přijelo demonstrovat několik stovek zemědělců s asi dvěma desítkami traktorů před ministerstvo zemědělství už minulý týden, kdy se zástupci hlavních agrárních organizací setkali se šéfem rezortu Luisem Planasem. Schůzka ale skončila bez dohody.

Dnes policie povolila do Madridu vjezd pěti stovkám traktorů, tedy počtu, jaký nahlásili organizátoři, uvedla televize RTVE. Nepustila tam ale dalších 150 traktorů.

Už ráno desítky autobusů přivezly do centra Madridu stovky zemědělců, kteří přivezli různé transparenty, ale také kravské zvony a petardy. Nálada byla dopoledne slavnostní, zněla i hudba, uvedla španělská televize.

Uzavřena zůstala v Madridu řada důležitých dopravních tras a ulic. Provoz byl však menší, protože řada řidičů nechala kvůli očekávanému protestu zemědělců auto doma a jela městskou hromadnou dopravou.

Protesty farmářů se konají i v dalších evropských zemích včetně Česka. Stěžují si na rostoucí výrobní náklady v době energetické krize a na některá opatření v rámci společné zemědělské a klimatické politiky EU. Vadí jim i velká byrokratická zátěž a levnější dovozy ze třetích zemí. Demonstrace zemědělců jsou ohlášené v několika zemích střední a východní Evropy i na čtvrtek.

V úterý manifestovalo na 6500 zemědělců například i před řeckým parlamentem v Aténách, část z nich přijela s asi 160 traktory, další přivezla stovka autobusů z různých regionů země, uvedla řecká agentura AMNA. Někteří farmáři v centru Atén ve svých traktorech přenocovali a dnes odjeli. Další postup v protestech chtějí projednat ve čtvrtek.

nob jrm


Zdroj: ČTK, 21. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2024 23:24