Agris.cz - agrární portál

Veterináři ve Zlínském kraji loni zjistili další případ trichofytózy skotu

22. 2. 2024 | ČTK

Veterináři ve Zlínském kraji v minulém roce zjistili další případ trichofytózy skotu. Jeden zaznamenali i v roce 2022, o rok dříve dva. Předtím se kožní onemocnění způsobené plísní, které je přenosné na člověka, v kraji několik let neobjevilo. Nákaza se loni v prosinci vyskytla v chovu mléčného skotu na Uherskohradišťsku, řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. Díky přijatým mimořádným veterinárním opatřením se onemocnění nerozšířilo.

Při zjištění trichofytózy je vhodné oddělit zvířata s klinickými příznaky od ostatních a zahájit jejich léčbu terapeutickým použitím vakcíny. Následně je třeba skot nějakou dobu sledovat a dávat pozor, aby se nákaza znovu neobjevila. I přes několik případů z posledních let se přitom trichofytóza v regionu vyskytuje zřídka. "Je to z našeho hlediska spíše mimořádná situace," řekl Kamarád.

Proti trichofytóze, která se u nakaženého skotu projevuje zarudnutím kůže a lysinami, existuje účinné očkování. "Všem velkým chovatelům skotu je doporučováno, aby své chovy vakcinovali proti trichofytóze preventivně, protože spory původce nákazy přetrvávají v prostředí mnoho let," uvedl ředitel.

Lépe nákaze odolávají zvířata, která jsou v dobré kondici. Chovatelé jí podle veterinářů mohou předcházet dodržováním biologické bezpečnosti. Při přechodu mezi jednotlivými stájemi by se měli převlékat a nepoužívat v nich stejné pomůcky.

Podobně jako v dalších regionech České republiky byl loni na území Zlínského kraje potvrzen výskyt ptačí chřipky v chovu. Drobnému chovateli v Újezdci, místní části Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, uhynulo v lednu pět ze sedmi slepic. Zbývající dvě veterináři utratili. Testy u nich prokázaly nákazu subtypem H5N1, který je vysoce patogenní a existuje u něj riziko přenosu na člověka. Stejný subtyp ptačí chřipky zaznamenali veterináři loni v dubnu při hromadném úhynu stovek racků na rybnících v Chropyni na Kroměřížsku.

Začátkem letošního roku se nákaza ptačí chřipkou v regionu potvrdila ve třech malochovech, dva byly v Kelči a jeden v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. "Na rozdíl od jiných krajů nepostihla žádný velký chov," řekl Kamarád. Veterináři v souvislosti s nákazou doporučují chovatelům především zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří ji mohou přenášet.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Přenos nákazy z volně žijících ptáků na člověka nebyl podle veterinářů dosud prokázán.

chv hj


Zdroj: ČTK, 22. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.05.2024 15:19