Agris.cz - agrární portál

Potravinářská komora ČR zemědělské protesty proti Green dealu podporuje

23. 2. 2024 | Potravinářská komora

Rozhovor Zuzany Hodkové Seznam Zprávy s prezidentkou Potravinářské komory ČR Danou Večeřovou o zemědělských protestech, problémech Green dealu, dotacích a ziscích zemědělců a potravinářů a dalších tématech. 

Potravinářská komora ČR protesty, tak jak probíhají v celoevropském kontextu podporuje. Každá země sice má i své specifické problémy, ale jako červená nit se vine všemi protesty odpor ke Green dealu, snaha o omezení ohromné byrokracie a související administrativy, spousty papírování a zbytečných násobných kontrol a dovozů levnějších, ale v mnoha případech rizikových surovin ze zahraničí. Do protestů ale rozhodně v tuto chvíli nepatří žádná další politická témata a spíše negativní forma protestů, které v pondělí proběhly. Nicméně, je třeba zdůraznit, že protesty v Česku byly víceméně spořádané a pokud zemědělci protestují proti nevýhodným podmínkám pro zemědělce v celé Evropě, je to v pořádku.

Potravinářská komora ČR proto vyzývá k úpravě podmínek Green Dealu. „Aby tak ostře nedopadaly do zemědělství a aby ho prakticky nezlikvidovaly. První plán Green Dealu, který vyběhl před třemi roky, v podstatě znamenal konec zemědělství a potravinářství v Evropské unii,“ vysvětlila Dana Večeřová s tím, že věří, že se úprava dohody díky tlaku většiny zemí podaří. „Ty protesty už nejsou ojedinělé, jsou v podstatě koordinované,“ dodává Večeřová s tím, že Potravinářská komora na svých sítích podpoří čtvrteční protest Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a Asociace soukromých zemědělců.


Zdroj: Potravinářská komora, 23. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.05.2024 07:11