Agris.cz - agrární portál

Lotyšsko zakázalo dovoz zemědělských výrobků z Ruska a Běloruska

23. 2. 2024 | ČTK

Lotyšský parlament dnes definitivně schválil novelu zákona o rozvoji venkova a zemědělství, ve které zakázal dovoz zemědělských výrobků a krmiv z Ruska a Běloruska. Zákaz ze vztahuje také na dovoz ruských a běloruských výrobků z třetích zemí, uvedl server Delfi.

Lotyšsko bylo loni druhým největším dovozcem ruských zemědělských výrobků v celé Evropské unii, pobaltskou zemi předstihlo jen Španělsko, napsala agentura AFP na počátku měsíce, kdy proti dovozu ruského obilí protestovali lotyšští rolníci.

Zákon vstoupí v platnost, jakmile jej podepíše a vyhlásí prezident. Zákaz má platit do 1. července příštího roku, ale v případě nutnosti může být prodloužen.

Autoři předlohy podle portálu uvedli, že je v zájmu bezpečnosti Lotyšska co nejdříve zpřetrhat hospodářské vztahy s agresivním Ruskem, které před dvěma lety napadlo Ukrajinu. Zákaz lze pokládat za doplněk sankcí Evropské unie. Jde i o omezení příjmů státního rozpočtu agresora, a tím i jeho schopnosti pokračovat ve válce proti Ukrajině.

Lotyšsko loni dovezlo 423.732 tun obilí, což bylo skoro o 60 procent více než v roce 2022, dodal portál. Hodnota dovezeného obilí činila přibližně 89 milionů eur (asi 2,257 miliardy Kč), což bylo o necelých 12 procent více než v roce 2022, napsal Delfi. Podle jiných zdrojů malá pobaltská země loni dovezla 535.000 tun obilí, což oproti předchozímu roku bylo o 200.000 tun více. Toto číslo nezahrnovalo obilí, které se přepravovalo přes lotyšské přístavy do dalších zemí.

Dvě největší obchodní sítě v Lotyšsku, Rimi a Maxima, se po invazi ruských vojsk na Ukrajinu dobrovolně zřekly prodeje výrobků z Ruska a tento příklad brzy následovaly další řetězce, připomněl server Meduza.

msk kpc


Zdroj: ČTK, 23. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2024 23:06