Agris.cz - agrární portál

V malochovu drůbeže na Českokrumlovsku se prokázala ptačí chřipka

27. 2. 2024 | ČTK

V malochovu drůbeže v Chlumu u Křemže na Českokrumlovsku se prokázala ptačí chřipka. Uhynulo 21 slepic. Jde o druhé letošní ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji a 21. ohnisko v malochovu v ČR. ČTK to dnes řekl Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.

"Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu a nuceném usmrcení téměř poloviny z 21 chovaných slepic vykazujících příznaky nákazy. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1," uvedl Vorlíček. Dodal, že než chovatel dostal výsledky, uhynuly i ostatní slepice.

Chovatel má na svém pozemku ve venkovních voliérách také 16 exotických ptáků, papoušků a kanárů. "Utraceni nebudou, nicméně budou nastavena preventivní a sanitační opatření, aby nedošlo k přenosu nákazy na papoušky. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě 21 malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech," uvedl Vorlíček.

Dodal, že stejná nákaza se potvrdila také u labutě uhynulé na Jarohněvickém rybníku v katastru města Dubňany na Hodonínsku. Jde o šesté místo, na němž byla od začátku roku nákaza v ČR potvrzena u volně žijících ptáků.

Loni v ČR veterináři potvrdili 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a dalších ptáků.


Zdroj: ČTK, 27. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.06.2024 11:05