Agris.cz - agrární portál

EU vyzývá farmáře, aby informovali o nekalých obchodních praktikách

28. 2. 2024 | ceskenoviny.cz

Evropská unie dnes vyzvala zemědělce a malé dodavatele potravin, aby se podělili o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami. Reaguje tak na protesty zemědělců napříč Evropou. Ti mimo jiné tvrdí, že je odběratelé šidí nebo s nimi špatně zacházejí. Informuje o tom agentura Reuters.

Unie v březnu představí členským státům několik opatření, která se budou týkat například transparentnosti trhu a provádění a prosazování směrnice proti nekalým obchodním praktikám. Mnozí zemědělci ale navzdory směrnici tvrdí, že se potýkají s řadou problémů s odběrateli, jako jsou velké supermarkety. Čelí opožděným platbám, rušení objednávek na poslední chvíli a jednostranným nebo retroaktivním změnám smluv.

"Účastí v průzkumu mohou zemědělci a menší dodavatelé vyjádřit své obavy a podělit se o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami," uvedla dnes EU.

Ministři zemědělství z celé EU se v pondělí sešli v Bruselu na jednání o krizi v tomto odvětví. Přislíbili, že udělají více pro snížení byrokracie a pro pomoc zemědělcům.

Sedmadvacítka už se rozhodla zmírnit některé části své stěžejní ekologické politiky nazvané Green Deal. Zemědělci ale požadují více ústupků.

Autor: ČTK

 


Zdroj: ceskenoviny.cz, 28. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.05.2024 15:45