Agris.cz - agrární portál

Pražští veterináři loni meziročně navýšili počet kontrol

29. 2. 2024 | ČTK

Pražští veterináři loni meziročně navýšili počet kontrol v oblasti zdraví zvířat a nákaz, zacházení se zvířaty a v oblasti veterinární hygieny. Kontrolovali i farmářské trhy, provozovny společného stravování nebo jatka a dovoz a vývoz. Novinářům to dnes řekla ředitelka Městské veterinární správy v Praze Státní veterinární správy (MěVS v Praze SVS) Kateřina Březinová, ředitelka odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Naděžda Zolmanová a ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Martin Jánošík. MěVS v Praze SVS má 34 zaměstnanců, z nichž je 26 inspektorů.

"V Praze je situace z nákazového hlediska klidná. Bylo provedeno 296 kontrol zdraví zvířat, což je nárůst o 33 procent. Loni jsme řešili pět případů potvrzených nákaz," řekla Březinová. Šlo o aviární influenzu v malochovu, salmonelu, herpsevirózu Koi či mor včelího plodu.

Kontrol zacházení se zvířaty loni meziročně přibylo o deset procent na 368 a u 14 procent z nich veterináři zjistili závadu, o rok dříve bylo kontrol se závadou 16 procent. Nejčastějšími byly nevhodné podmínky chovu, nepřiměřený stres či nedostatečné napájení a krmení zvířat.

Současně veterináři zaznamenali nárůst podnětů týkajících se péče o zvířata, z předloňských 243 se počet hlášení zvýšil na loňských 398. "Nedá se říct, že by lidé týrali zvířata víc, ale víc si všímají, jak se o ně druzí starají. Nám tak přibývá podnětů," řekl Jánošík. Veterináři se setkávají i s tím, že více lidí upozorňuje na jeden problém. Prošetřili celkem 262 podnětů a mezi závažnými případy bylo zbití psa s trvalými následky nebo pobodání psa.

V oblasti veterinární hygieny udělala správa 1862 kontrol, což je meziročně o 29 procent víc. Právní cestou řešili závady u 218 kontrol. Za tyto přestupky správa uložila pokuty za zhruba 2,6 milionu Kč. Částka podle ní ale není konečná, neboť některá řízení ještě neskončila.

Pražští veterináři kontrolovali také tržnici SAPA v Libuši, kde provedli 25 akcí a u 28 procent byly závady. "Tam závady bývají významnější co do rizika, a to například v přepravě v nechlazeném prostoru, uložení v nevhodných hygienických podmínkách, bez identifikačního označení, se smyslovými změnami a podobně," řekla Březinová.

U farmářských trhů provedli inspektoři 67 kontrol a v 16 případech zjistili závady. Chybělo například správné značení potravin nebo trhovec nedodržel takzvaný teplotní řetězec. Podle Březinové se nestalo, že by na některém z trhů inspektoři zjistili systémová pochybení, šlo o chyby jednotlivých prodejců.

Inspektoři kontrolovali rovněž jediná jatka, která v metropoli fungují, nebo se podíleli na kontrolách ve stravovacích zařízení. Jejich kontrolou prošlo také 1355 zásilek směřujících z ČR a 714 do země, přičemž 27 jich do Česka nepustili.


Zdroj: ČTK, 29. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.06.2024 10:00