Agris.cz - agrární portál

Tusk nevyloučil dočasné uzavření hranic s Ukrajinou pro obchodní výměnu

29. 2. 2024 | ČTK

Polská vláda jedná s ukrajinskou stranou i o dočasném uzavření společné hranice pro obchodní výměnu, uvedl dnes polský premiér Donald Tusk, který se vyjadřoval k požadavkům polských zemědělců protestujících proti dovozu levného zboží z Ukrajiny. Dodal, že takové rozhodnutí by bylo bolestné pro obě strany. Tusk také sdělil, že se ve čtvrtek ve Varšavě setká s lídry protestujících zemědělců. Informovala o tom na svém webu stanice TVN24.

Polsko je odhodláno Ukrajině pomoci, ale má kvůli důsledkům války na Ukrajině největší problémy, prohlásil polský premiér. Cena za volný obchod s Ukrajinou je podle něj příliš vysoká, a to nejenom pro zemědělce.

"Chceme Ukrajině pomoci, ale nemůžeme dopustit, aby tato pomoc vedla k velmi negativním dopadům na naše obyvatele," sdělil Tusk. "Neustále hledáme řešení, které ochrání polský i evropský trh před přílivem výrazně levnějších zemědělských plodin," dodal. Evropská komise a Ukrajina podle něj zatím přišly s návrhy, které jsou pro Polsko nepřijatelné. Varšava by polským zemědělcům mohla pomáhat dotacemi nebo výkupem jejich produkce.

Polští zemědělci protestují proti dovozu levné produkce z Ukrajiny a politice Evropské unie zhruba od začátku února. Připojili se k podobným protestním akcím konaným i jinde v Evropě, při nichž dávají farmáři najevo nespokojenost zejména s opatřeními Evropské unie v boji proti klimatickým změnám.

Polští zemědělci v rámci protestů blokují hraniční přechody s Ukrajinou. O víkendu také blokovali v obou směrech dálnici spojující Varšavu s Berlínem. Na pozadí těchto protestů se objevily i případy ničení ukrajinské zemědělské produkce přepravované přes Polsko.


Zdroj: ČTK, 29. 2. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.05.2024 13:47