Agris.cz - agrární portál

Výborný: Debata o návrzích na podporu zemědělství ještě v koalici není u konce

1. 3. 2024 | ceskenoviny.cz

Debata o návrzích na podporu zemědělství se podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v koalici ještě vede. Agrární komoru a Zemědělský svaz proto na dnešní schůzce, kde jim měl představit konečnou podobu návrhů, požádá o to, aby se svoláním protestů farmářů proti národní politice ještě počkaly. Ministr to řekl na dotaz ČTK na tiskové konferenci k soutěži Regionální potravina.

"Musím říct, že intenzivní politická jednání se vedou, ale nemáme všechny body ještě prodiskutované," řekl Výborný. Zatím se podle něj koalice shodla na tom, že by podpora měla být více zaměřena na středně velké podniky a na nutnosti snížit byrokratickou zátěž. Agrární komora a Zemědělský svaz už dříve avizovaly, že právě podle výsledku dnešního jednání rozhodnou o tom, zda v Česku svolají protesty farmářů na národní úrovni. Agrární komora tak má podle usnesení, které její představenstvo přijalo na konci ledna, učinit do pátku.

K návrhům, o kterých Výborný se členy koalice diskutuje, patří zrušení danění zemědělských dotací, sleva na sociální pojištění pro zaměstnance nebo větší podpora životní pohody zvířat.

Například ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš už dříve řekl, že by zrušení danění zemědělských dotací v konečném důsledku nahrálo spíše velkým podnikům, které ve snaze dosáhnout na vyšší podporu skupují malé a střední podniky, řekl. "Podpoříme jakýkoliv smysluplný návrh, který zemědělcům pomůže, ale chci upozornit, že jsou tady další sektory, které jsou ve velkých problémech," uvedla už dříve předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Proti zemědělské politice Evropské unie minulý čtvrtek protestovali čeští zemědělci spolu s farmáři ze Slovenska, Polska a Maďarska nebo i Litvy a Lotyšska. Výborný s nimi souzní, co se týká byrokratické zátěže a množství unijních kontrol, uvedl už dříve. Cíle unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), proti kterým také zemědělci protestovali, musí být reálné, řekl také. Od protestu části zemědělců minulé pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze se velké nevládní zemědělské organizace distancovaly.

Výborný: Lokální výrobky mají problém dostat se do řetězců

Pro lokální producenty potravin je podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) stále obtížné dostat se do velkých supermarketů. Zvýšit povědomí o jejich výrobcích má proto soutěž Regionální potravina, jejíž 15. ročník dnes ministr zahájil na tiskové konferenci v Praze. Tradičně se do soutěže mohou hlásit producenti ze všech krajů kromě Prahy. Pod značkou Regionální potravina ministerstvo zemědělství podle Výborného aktuálně eviduje 428 výrobků od 332 producentů. Slavnostní vyhlášení soutěže se uskuteční letos v létě.

Označení Regionální potravina mohou producenti na výrobku používat čtyři roky od jeho udělení. Za 14 let se do soutěže podle generálního ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Petra Dlouhého přihlásilo 18.718 výrobků, ocenění jich získalo 1473. "Nejvíce výrobků bylo přihlášeno v Ústeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji," řekl. Nejpočetněji pak byly zastoupeny výrobky v kategoriích alkoholické a nealkoholické nápoje nebo ovoce a zelenina, a to ať v čerstvé, či zpracované formě, uvedl.

Do soutěže se podle ministra Výborného většinou, ze 67 procent, hlásí mikropodniky s méně než deseti zaměstnanci. Přibližně čtvrtina pak připadá na společnosti, které mají do 50 pracovníků, a zbylých osm procent jsou společnosti s 51 až 250 zaměstnanci, řekl Výborný.

Autor: ČTK

 


Zdroj: ceskenoviny.cz, 1. 3. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.05.2024 16:06