Agris.cz - agrární portál

Zemědělská politika EU vyžaduje podle premiéra změnu kvůli konkurenceschopnosti

1. 3. 2024 | ČTK

Společná zemědělská politika Evropské unie vyžaduje podle premiéra Petra Fialy (ODS) změnu, aby se evropští zemědělci kvůli unijním regulacím nestali nekonkurenceschopnými. Fiala v rámci dnešních interpelací ve Sněmovně také řekl, že vláda je připravena upravit podporu českých zemědělců tak, aby nebyla nevýhodná pro středně velké podniky v porovnání s ostatními. Podle něj je potřeba nastavit takové podmínky, aby se na trhu mohli uplatnit všichni.

"Chceme povinnosti zemědělců omezit a vrátit regulaci do přijatelných mezí dlouhodobě," slíbil Fiala na dotaz poslance ANO Josefa Kotta, který upozornil na nedávné protesty zemědělců proti byrokratické zátěži, množství unijních kontrol a tlaku na plnění cílů unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Premiér uvedl, že vláda už před měsícem přijala tři nařízení, která podle něj zlepšují situaci zemědělců.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) před dnešním jednáním s Agrární komorou a Zemědělským svazem uvedl, že debata o návrzích na podporu zemědělství v koalici ještě neskončila. Zástupci zemědělců by podle něj proto měli počkat se svoláním celonárodních protestů, o nichž mají jednat v pátek.

Podle ministra se koalice zatím shodla na tom, že by podpora měla být více zaměřena na středně velké podniky a na nutnosti snížit byrokratickou zátěž. K návrhům, o kterých Výborný se členy koalice diskutuje, patří zrušení danění zemědělských dotací, sleva na sociální pojištění pro zaměstnance nebo větší podpora životní pohody zvířat.

Ministerský předseda poukázal na to, že EU na jedné straně zemědělce reguluje, na druhé straně dovoluje dovážet výrobky ze zemí, kde regulace není. "V mnoha směrem musíme udělat revizi Green Dealu, abychom byli konkurenceschopní," uvedl premiér. Pokud EU umožní dovoz produktů ze zemí, kde regulace kvůli plnění klimatických cílů včetně snižování emisí není, evropští zemědělci by se podle Fialy stali nekonkurenceschopnými. "Musíme tady být vyváženější, nemůžeme si přeregulovat náš trh," dodal Fiala.


Zdroj: ČTK, 1. 3. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.05.2024 15:56