Agris.cz - agrární portál

V Orlických horách žije ve dvou přeshraničních smečkách 15 až 20 vlků

3. 4. 2024 | ceskenoviny.cz

V Orlických horách v česko-polském pomezí žije ve dvou smečkách zřejmě 15 až 20 vlků, pohybují se po obou stranách hranice. Početnost smeček se během roku mění. Počet nejvíce roste v době narození vlčat na jaře. Na potvrzení letošních vlčat se čeká, řekl ČTK koordinátor vlčích hlídek pro Orlické hory z Hnutí Duha Jan Drapák. V Orlických horách se podařilo zdokumentovat první rozmnožování vlků v novodobé historii v roce 2020. Z genetických analýz vyplývá, že obě smečky tvoří čistokrevní vlci ze středoevropské nížinné populace.

"V roce 2020 se nám podařilo zachytit na fotopast vlčí pár se třemi vlčaty. U této smečky od té doby dochází k rozmnožování každý rok. Druhá smečka v Orlických horách vznikla v roce 2022 a loni se podařilo potvrdit rozmnožování druhý rok po sobě. Na konci léta 2023 byla odhadovaná populace vlků v Orlických horách zhruba 19 kusů ve dvou smečkách. Současný počet bude nejspíš nižší, dokud nedojde k narození nových vlčat," řekl ČTK Drapák.

Ze záznamů ochranářů vyplývá, že se vlci v Orlických horách častěji zdržují na polské straně. Z fotopastí mají velké množství snímků jak jednotlivých vlků, tak i celých smeček, za poslední čtyři roky asi 900 záznamů z Orlických hor. "Jedna smečka se drží v severní části pohoří a na české straně proniká k oblasti okolo Pěticestí. Druhá smečka se zdržuje více v jižní části a u nás o ní máme záznamy jak z okolí Zemské brány, tak i Suchého vrchu," řekl Drapák. Podle něj v Orlických horách nejsou škody po vlcích na hospodářských zvířatech výrazné. "Útoků na hospodářská zvířata bylo za poslední čtyři roky nahlášeno asi 13, přičemž se většina udála za hranicí CHKO," řekl Drapák.

Vědci zjistili, že v Orlických horách vlci primárně loví divokou zvěř. "Z prvních výsledků potravních analýz vyplývá, že největší podíl v potravě orlických vlků tvoří jelen, který je podle všeho primární kořistí v oblasti. Následuje srnec a prase divoké. Z 81 analyzovaných vzorků pak ani v jednom případě nebyl zachycen podíl hospodářských zvířat," sdělil Drapák.

Upozornil, že v Orlických horách se na základě genetických analýz podařilo identifikovat 19 různých jedinců vlka obecného. "Zajímavé jsou i informace o migraci některých z nich. Víme o dvou migrujících vlcích z karpatské populace, které se objevily jak v Orlických horách, tak v Javorníkách. Máme záznam i jednoho jedince, který se narodil v roce 2020 v Orlických horách a byl zachycen v červenci 2021 v Javorníkách. Ten se ale vrátil a od listopadu 2021 minimálně do dubna 2022 se opět pohyboval v Orlických horách," řekl ČTK Drapák.

Na rozdíl od nedalekého Broumovska ochranáři v Orlických horách nemají žádné potvrzené případy pytláctví. Na Broumovsku někteří farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků, který je ale vzhledem k ochraně těchto šelem nelegální. Na Broumovsku se může vyskytovat ve třech smečkách 15 až 20 vlků. Trvalý výskyt vlka obecného byl nedávno potvrzen také v Krkonoších.

Autor: ČTK

 


Zdroj: ceskenoviny.cz, 3. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.06.2024 07:44