Agris.cz - agrární portál

Ve světě loni ubylo 37.000 km2 tropických pralesů, méně než předloni

4. 4. 2024 | ČTK

Ve světě bylo loni zničeno zhruba 37.000 kilometrů čtverečních tropických pralesů, které hrají důležitou roli při ukládání oxidu uhličitého (CO2). I když je to rozloha jako Tchaj-wan, je to o přibližně 4000 kilometrů čtverečních méně než v roce 2022. S odkazem na studii Ústavu světových zdrojů (WRI) o tom informují agentura DPA a server BBC News.

"Svět udělal dva kroky vpřed a dva kroky vzad," zhodnotila vývoj Mikaela Weisseová z ekologické organizace Global Forest Watch.

Úbytek tropických pralesů je z menší části způsoben požáry a z větší dalšími okolnostmi, především kácením. O největší plochu tropických pralesů loni přišla znovu Brazílie, i když úbytek se v meziročním srovnání snížil po volbě nového prezidenta o 39 procent. Kolumbii se ztráty tropických pralesů také díky politickým změnách podařilo omezit, a to dokonce o polovinu, napsal server BBC.

"Výrazný pokles v brazilské Amazonii a v Kolumbii ukazuje, že je možné dosáhnout pokroku," míní Weisseová. "Rostoucí úbytek lesů v jiných oblastech však tento pokrok do značné míry zmařil." Velmi utrpěly zvláště tropické lesy v Kongu a Indonésii.

Celkově podle BBC loni svět přišel každou minutu v průměru o tropický les o ploše deseti fotbalových hřišť.

Při pohledu na jiné než tropické lesy je na předních příčkách ztrátových oblastí i Kanada, kde loni zuřilo velké množství lesních požárů, které zničily pětkrát tolik porostu než rok předtím.


Zdroj: ČTK, 4. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.06.2024 07:02