Agris.cz - agrární portál

Novela lesního zákona nezakáže sbírat klestí, zákon má ozdravit české lesy

5. 4. 2024 | ČTK

Novela lesního zákona nezakáže lidem sbírat v lesích klestí, tedy zbytky stromů po těžbě nebo přirozený opad jejich větví. Původní znění, ze kterého vyplývalo, že sbírat toto dřevo nebude možné bez vědomí vlastníka lesa, se rozhodl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vypustit. Informoval o tom dnes na síti X. Připomínkové řízení k návrhu zákona skončilo 22. března a ministerstvo zemědělství v současnosti novelu na základě připomínek upravuje.

V důvodové zprávě k zákonu o lesích ministerstvo uvedlo, že je žádoucí, aby lidé nemohli lesní klest odnášet zcela volně bez vědomí vlastníka lesa. Klestí je dříví, které nesmí mít v nejsilnějším průměru víc než sedm centimetrů. Může plnit různé funkce, lidé ho používají třeba k topení v kamnech, v lese zároveň působení proti erozi. Výborný k tomu dnes napsal, že možnost sběru jen se souhlasem majitelů lesů byl požadavek vlastníků a vydal pokyn tuto část z návrhu odstranit. "Honit kempaře se dřevem na opečení buřta nebo babku s klestím na zádech fakt nechci," uvedl na síti X.

Ponechání mrtvého dřeva a těžebních zbytků v lesích dříve stanovila vyhláška, která určila limit pro minimální množství biomasy. Novela vyhlášku ruší, má fungovat na principu, kdy vlastník bude mít finanční motivaci k ponechání určitého množství zbytků dřeva k zetlení. "Chceme správce lesů více motivovat k tomu, jakým způsobem mají nastavený management práce a péče o les, než jim dávat před sebe různé překážky, limity a regulace," řekl dříve Výborný.

To kritizuje například hnutí Duha, podle kterého zrušení vyhlášky ohrozí přírodní rozmanitost a kvalitu půdy. Ozdravení a přizpůsobení lesů novým podmínkám v důsledku klimatické změny je přitom podle úřadu hlavním cílem novely. Pomoct tomu má novela například prodloužením dosavadní lhůty pro založení lesního porostu ze dvou na pět let, což dá lesům více času na přirozenou obnovu, především po kůrovcové kalamitě mezi lety 2015 až 2021.

Novela lesního zákona podle Výborného úzce souvisí s novelou mysliveckého zákona. Bez těchto zákonů se podle něj kvalitní a zdravé lesy v Česku neobejdou. Úřad ČTK sdělil, že chce novelu lesního zákona předložit vládě do konce tohoto pololetí.


Zdroj: ČTK, 5. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.06.2024 02:43