Agris.cz - agrární portál

Firmy: Zvířecí krmiva kopírují trendy v lidské stravě, zdražovat by letos neměla

5. 4. 2024 | ČTK

Zvířecí krmiva kopírují trendy v lidské stravě. Chovatelé více hledí na kvalitu krmiv, stále častěji se zajímají také o složení. Vyplývá to z údajů výrobců a prodejců krmiv, které ČTK oslovila. Firmy zároveň uvedly, že po dvou letech zdražování se letos ceny za krmiva pro zvířata začínají stabilizovat. Na výstavišti v pražských Letňanech dnes začal veletrh chovatelských potřeb pro domácí zvířata For Pets, skončí v neděli.

"Aktuální trend je humanizace zvířat, lidé začínají jíst zdravěji, přemýšlí nad stravou a to samé chtějí i po zvířatech. Chtějí, aby krmiva byla zdravá, kvalitně zpracována, jde jim také o přidanou hodnotu," řekl ČTK manažer výrobce krmiv Vafo Martin Rytíř.

Trend potvrzuje i zakladatel českého výrobce krmiv Yoggies Jiří Švihálek. "Zhruba 40 procent zákazníků na trhu se rozhoduje, že bude nakupovat kvalitnější krmiva," uvedl. Vyplývá to z interního výzkumu, který si firma nechala vyhotovit před dvěma lety. Zájem o kvalitní krmiva podle Švihálka přitom stále roste.

Ukázkou toho, jak se novinky v lidské stravě promítají do krmiv, jsou podle Rytíře například pamlsky sušené mrazem, nebo krmiva, do kterých se přidává hmyzí protein.

Ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek si trend vysvětluje tím, že Česko je jednou z chovatelských velmocí. Z údajů nadace vyplývá, že Češi chovají asi 2,5 milionu psů a řadí se tak v počtu psů na počet obyvatel na třetí až čtvrté místo v Evropě. Pejskařů podle ní navíc přibývá a promítá se to i do tržeb výrobců krmiv.

"V roce 2023 jsme měli o 23 procent větší obrat než v roce 2022, letos je zatím o 20 procent vyšší," řekl výrobce a distributor zvířecích krmiv Martin Pučálka. Oslovení prodejci také uvedli, že průměrně utratí lidé za jednorázový nákup zvířecí stravy okolo 1500 korun.

Výrobcům v posledních dvou letech výrazně vzrostly výrobní náklady krmiv, podle Švihálka to bylo o 15 až 20 procent, a to kvůli zdražení energií a vyšším cenám zemědělských surovin. Letos zaznamenávají stabilizaci cen.

"Zdražovali jsme poměrně dynamicky v posledních dvou letech, teď už se to trochu stabilizovalo. U některých surovin ceny trochu klesly a nemáme signály, že by se ceny měly v blízké budoucnosti upravovat," řekl Pučálka.


Zdroj: ČTK, 5. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.06.2024 08:43