Agris.cz - agrární portál

V Hostíně u Vojkovic začala chřestová sezona, zatím sklizní bílého chřestu

11. 4. 2024 | ČTK

V Hostíně u Vojkovic začala minulý týden chřestová sezona, zatím sklizní bílého chřestu. Oproti loňsku je to zhruba o dva týdny dříve, a to v důsledku slunečného počasí. Prodejní ceny jsou stejné jako loni, tedy od 89 do 199 korun za kilogram. Koncem příštího týdne by mohl být i zelený chřest, řekl dnes ČTK Jan Charvát ze společnosti Český chřest.

Chřest se bude letos v okolí Hostína sklízet ze zhruba 180 hektarů ploch, tedy podobně jako loni. Teplé počasí mělo pozitivní vliv nejen na časné zahájení sezony, ale i na kvalitu chřestu. "Vypadá to dobře," řekl Charvát.

Lidé mohou český chřest koupit přímo na farmě, ale také v některých obchodních sítích. Naplno by se měla sezona rozjet od příštího týdne, celkový rozsah sklizně bude záležet i na dalším vývoji počasí.

Zelený chřest dorůstá na světle, tedy na rozdíl od bílého se u něj odehrává fotosyntéza a obsahuje zelené barvivo chlorofyl.

V Hostíně také loni spustili rozsáhlou produkci křenu. I ten je možné si na farmě zakoupit. V posledních dvaceti letech byli čeští zákazníci závislí na jeho dovozu, hostínští farmáři to chtějí postupně změnit.

sbe hj


Zdroj: ČTK, 11. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.07.2024 05:20