Agris.cz - agrární portál

České pěstitele trápí dovoz namleté mouky z Ukrajiny

12. 4. 2024 | pekarske-technologie.cz

Dovozy stále ničí české zemědělce. „My se dokonce potýkáme s tím, že se tady objevuje ukrajinská mouka a její ceny jsou nižší než ceny té tuzemské,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen představenstva Svazu průmyslových mlýnů ČR Pavel Filip. Dostává se k nám nejen přímo z Ukrajiny, ale také přes Polsko. „To, co se objevuje na severní Moravě, je o tři koruny levnější než tuzemská mouka,“ podotkl Filip.

 Zatím zanedbatelné množství postupně narůstá. Od loňského roku se objem mouky dovozené přímo z Ukrajiny téměř zdesetinásobil. Dovozy mouky z Polska narostly čtyřnásobně. Není jasné, jaký je její původ. Mlynáři žádají ministerstvo zemědělství, aby se mouka dostala na seznam produktů, jejichž dovoz z Ukrajiny bude možné omezit. Zatím je na seznamu jen cukr, vejce a drůbež. Podle resortu zemědělství se ale diskuse o pravidlech dovozu nemůže týkat zpracovaných produktů, tedy ani mouky. Na seznamu není ale jen ukrajinská pšenice. „Nám spíše připadá důležité, abychom se bavili o dovozech obilí z Ruska, které představuje poměrně velký problém,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS). „Chtěli bychom, aby se sem nedováželo z třetích zemí, aby to nebylo o tom, že si všechno dovezeme,“ popsal jeden ze zemědělců.

 Zdroj: CNN Prima News


Zdroj: pekarske-technologie.cz, 12. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.06.2024 10:15