Agris.cz - agrární portál

Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

16. 4. 2024 | ČTK

Dánsko ve snaze splnit své ambiciózní klimatické cíle bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vlády v Kodani.

Dánsko, které je významným producentem mléka a mléčných výrobků, by se mohlo stát první zemí na světě, která stanoví cenu za zemědělské emise, mezi než patří také metan. Ten je přirozeným vedlejším produktem trávení u krav a jiných přežvýkavců, přičemž v porovnání s oxidem uhličitým (CO2) jde o 30krát mocnější skleníkový plyn.

Severská země se zavázala snížit emise do roku 2030 o 70 procent v porovnání s úrovní v roce 1990.

Podle dánského klimatického institutu Concito je více než polovina dánské půdy zemědělsky obdělávána a zemědělství se na uhlíkových emisích v zemi podílí přibližně jednou třetinou.

Zemědělství zatím nepodléhá žádným regulacím, pokud jde o ochranu klimatu. Zástupci odvětví vyjadřují obavy, že uhlíková daň by měla za následek snížení produkce a zavírání farem.

Farmáři a mlékárenský průmysl místo toho prosazují používání krmných příměsí, které zastavují fermentační proces v žaludku krav a zabraňují produkci metanu.

Vláda schválila vyčlenění 518 milionů dánských korun (1,76 miliardy Kč) na financování příměsí do krmiva s tím, že krok by měl snížit o 30 procent emise metanu u 550.000 dojnic v zemi.

Podobné příměsi se v minulosti setkaly se skepsí dánských politiků a skupin na ochranu zvířat, neboť podle nich stále není jasné, zda splňují normy na ochranu zvířat. Evropská unie v roce 2022 schválila krmnou příměs, kterou vyrábí nizozemská firma Royal DSM.

abl zdp


Zdroj: ČTK, 16. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.06.2024 08:41