Agris.cz - agrární portál

Izrael před svátky zmařil pokus o propašování 130.000 vajec ze Západního břehu

19. 4. 2024 | ČTK

Izraelští kontroloři zmařili pašerácký pokus směrem ze Západního břehu Jordánu pod palestinskou správou na území Izraele. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo zemědělství s tím, že pašováno bylo 130.000 vajec. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

Podle ministerstva byla vejce pravděpodobně určena k běžné distribuci na trzích a v supermarketech po celé zemi. Balení vajec byla opatřena padělanými vodoznaky, zřejmě s cílem odvrátit případné podezření.

Objemná nelegální zásilka byla zajištěna jen několik dní před začátkem židovského svátku Pesach, v němž hrají vejce podstatnou roli. Jsou totiž nejen součástí slavnostního talíře při sederové večeři, ale také klíčovou složkou mnoha receptů tak, aby sváteční pokrmy splňovaly všechny náležitosti.

Pesach, jeden z nejvýznamnějších židovských svátků, který připomíná vyjití Izraelců z egyptského otroctví a cestu ke svobodě, letos židé slaví od večera 22. dubna do 30. dubna. Některé prvky svátku nesou také křesťanské Velikonoce.

Ministerstvo zemědělství dále upozornilo, že vejce, která nepocházejí z chovů řídících se přesně danými protokoly, mohou představovat zdravotní riziko. Dodalo, že zabavené zboží bylo odesláno k likvidaci.


Zdroj: ČTK, 19. 4. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.06.2024 10:51