Agris.cz - agrární portál

Nestátní lesníci pozvou do lesů potřetí veřejnost, akce budou na 40 místech

9. 5. 2024 | ČTK

Majitelé nestátních lesů chystají potřetí pro veřejnost komentované procházky a ukázky lesnických prací prováděných nejnovější technikou i s pomocí tažných koní. Program doplněný různými soutěžemi a hrami bude v sobotu 18. května ve víc než čtyřech desítkách lokalit v Česku, v jednotlivých místech se bude lišit. Uvedlo to Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), které Den otevřených lesů organizuje.

Při loňském Dnu otevřených lesů se podle sdružení konalo 43 akcí, navštívilo je okolo 10.000 lidí. Pořadatelé se částečně obměňují.

"Přáli jsme si založit tradici, což se podařilo," řekl předseda sdružení Jiří Svoboda. Vysvětlit veřejnosti zajímavou formou, jak les funguje a co obnáší péče o něj, podle sdružení není úplně snadné. Lidé prý často ani nevědí, jaký rozdíl je mezi lesníkem a myslivcem, kolik plodin nebo jaké dřevo si smí odnést z lesa a co majitele lesů stojí údržba lesních cest. Při letošním Dnu otevřených lesů se mohou seznámit s hospodařením majitele dvouhektarového lesa i s fungováním podniků s tisíci hektary.

Hodně navštěvovaný je program v Lesích města Brna. V lesním areálu U Mravence v Řečkovicích tentokrát začne v 10:30 vystoupením trubačů. Lidé pak mimo jiné uvidí lesní techniku při práci, dřevosochaře i sokolnickou show, vyzkoušet mohou třeba řezání polena a střelbu z luku.

Společnost Colloredo - Mansfeld v Dobříši se stará přibližně o 17.000 hektarů lesů. V parku u zámku budou od 10:00 lesníci ukazovat svou techniku, tažné koně i sportovní dřevorubectví. Podrobnosti jsou na facebooku společnosti. Na vycházky se lidé s lesníky mohou vydat například do lesů měst Jihlavy na Vysočině, Božího Daru v Karlovarském kraji či Nýrska v Plzeňském kraji. Kompletní program Dne otevřených lesů je na webu.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.


Zdroj: ČTK, 9. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.07.2024 20:17