Agris.cz - agrární portál

Státy EU schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, budou platit omezení

14. 5. 2024 | ČTK

Členské státy EU dnes definitivně schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou a Moldavskem, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii. Informovalo o tom dnes belgické předsednictví v Radě EU.

Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří v uplynulých měsících protestovali v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

Dnešní rozhodnutí "znovu potvrzuje neochvějnou politickou a ekonomickou podporu Ukrajiny ze strany EU po dvou letech nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agrese Ruska, zároveň ale posiluje ochranu zemědělců v EU, pokud jde o některé citlivé zemědělské produkty," uvedlo belgické předsednictví ve svém prohlášení.

Pokud by byl v důsledku ukrajinského dovozu významně narušen trh EU nebo trh jedné či více zemí EU, například v případě pšenice, nařízení zajišťuje, že Evropská komise může rychle zasáhnout a zavést "veškerá možná" opatření, která považuje za nezbytná. V rámci posílených opatření na ochranu zemědělců v EU může komise rovněž spustit záchrannou brzdu pro zvláště citlivé zemědělské produkty, konkrétně drůbež, vejce, cukr, oves, kroupy, kukuřici a med. Pokud dovoz těchto produktů překročí průměrný objem dovozu zaznamenaný v druhé polovině roku 2021 a v celém roce 2022 a 2023, mohou být cla opět zavedena.

Volný obchod s Ukrajinou byl prodloužen o další rok od 6. června 2024 do 5. června 2025. V případě Moldavska jde o prodloužení od 25. července 2024 do 24. července 2025. I v případě Moldavska budou platit omezení týkající se ochrany citlivých zemědělských produktů v EU.

tes mka


Zdroj: ČTK, 14. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.07.2024 13:50