Agris.cz - agrární portál

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec

15. 5. 2024 | ČTK

Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.

"Hraju jim hudbu zatím asi dva týdny. Uklidňuje je to a snáší víc vajec," popsal sedmdesátiletý Azíz Teymur tureckým médiím. "Od 30 slepic jsem míval jen dvě až tři vejce denně, nyní jich sbírám 12 za den," pochvaluje si muž z provincie Batman.

Slepice začal Teymur chovat, až když šel do důchodu. Když mu ale dlouho nenesly, konzultoval to s veterináři a zkoušel různé krmné směsi i léčivé přípravky. Pak prý začal hledat řešení na internetu, kde se dočetl o farmáři, který pouštěním klasické hudby kravám zvýšil jejich dojivost.

Před několika lety turecká média psala také o farmáři z provincie Aksaray, který zkoušel klasickou hudbu u krav. "Když jsou v klidu a pohodě, dojí více," řekl tehdy Izzet Koçak, který experimentoval i s virtuální realitou. Kravám pořídil speciální brýle, jimiž jim v kravíně promítal zelené pastviny. Dělal to ale vždy jen asi 20 minut denně a stádo pouštěl i na skutečnou louku, napsala tehdy agentura DPA.

nob ank


Zdroj: ČTK, 15. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.07.2024 14:15