Agris.cz - agrární portál

Danone potvrdila odchod z ruského trhu, uvedla média

20. 5. 2024 | ČTK

Francouzská potravinářská firma Danone završila prodej svých aktiv v Rusku a odchází z ruského trhu. Stalo se tak v třetím roce ruské války proti Ukrajině, napsal dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na prohlášení firmy. Z něj citovala i ruská agentura TASS.

Portál připomněl, že svého času na ruský trh připadalo okolo pěti procent odbytu firmy ve světě a na ruském trhu společnost podnikala více než 30 let. Přerušení svých investičních projektů v Rusku oznámila Danone 6. března 2022, tedy krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Danone v prohlášení uvedla, že své ruské podnikání prodala společnosti Vamin po získání nezbytného souhlasu ruských regulátorů.

Už v únoru napsal britský deník Financial Times (FT), že Danone plánuje prodat své ruské aktivity podnikateli napojenému na Čečensko. Nad podnikáním francouzské firmy v Rusku o sedm měsíců dříve převzala kontrolu Moskva, a to na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podle dopisu, do nějž tehdy nahlédli redaktoři FT, souhlasila firma Vamin Tatarstan, kterou vlastní podnikatel Mintimer Mingazov, že za ruské podnikání Danone zaplatí 17,7 miliardy rublů (asi 4,4 miliardy Kč). Podle těchto informací Danone obdrží deset miliard rublů za svůj vlastní kapitál, zatímco 7,7 miliardy rublů půjde na obsluhu dluhu ruské součásti.

Loni v červenci byl novým šéfem ruské dceřiné společnosti Danone jmenován čečenský ministr zemědělství Jakub Zakrijev, synovec čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který je Putinovým blízkým spojencem. Stalo se tak poté, co Kreml převzal kontrolu nad podnikem v rámci odvety za sankce uvalené na ruské společnosti v zahraničí po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Firma pak snížila celkové odpisy svých ruských aktivit přibližně na 700 milionů eur (17,8 miliardy Kč). Předtím varovala, že dohoda o prodeji ruské součásti by mohla vést k odpisu až jedné miliardy eur. Mingazov byl dosazen do představenstva společnosti, když kontrolu nad ní převzal Zakrijev.

Francouzská firma "na pozadí tohoto rozhodnutí" zaznamenala ztrátu ve výši 1,2 miliardy eur (asi 29,6 miliardy Kč), napsala o konci ruského podnikání Danone agentura TASS.


Zdroj: ČTK, 20. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.07.2024 22:44