Agris.cz - agrární portál

Moravskoslezské cukrovary budou mít v Opavě novou kotelnu za 250 milionů Kč

20. 5. 2024 | ČTK

Společnost Moravskoslezské cukrovary nechá za 250 milionů korun ve svém závodu v Opavě vybudovat plynovou kotelnu na výrobu nízkotlaké syté páry. Nový zdroj tepla a páry nahradí nynější uhelné zdroje, technologickou páru firma primárně využije pro produkci cukru. Stavba zázemí pro nové plynové kotle začne na podzim, kotelnu na míru vybuduje společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná firma ČEZ ESCO. ČTK to dnes sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

"Výroba cukru je velmi energeticky náročná, nová technologie nám umožní redukovat emise, optimalizovat náklady na energie a snížit množství emisí. Snížení emisí CO2 je závazkem společnosti a významným příspěvkem životnímu prostředí. Nové kotle jsou schopné upravit svoji činnost podle aktuálních sezonních výrobních potřeb našeho cukrovaru," uvedl jednatel Moravskoslezských cukrovarů Adrián Šedivý. Ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Libor Štěpán uvedl, že nová parní kotelna bude nejen ekologičtější, ale také efektivnější a spolehlivější než dosavadní uhelné zařízení.

Moravskoslezské cukrovary mají dva výrobní závody: v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku, kde je sídlo společnosti, a odštěpný závod v Opavě. Cukr vyrábí z domácí cukrové řepy, většina se ho prodá na českém trhu. V hospodářském roce končícím loňským 28. únorem zvýšil podnik tržby o čtvrtinu na více než dvě miliardy korun a zisk více než o polovinu na 144 milionů korun. Firma, která má přes 300 zaměstnanců, je dceřinou společností rakouského koncernu Agrana.


Zdroj: ČTK, 20. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2024 15:35