Agris.cz - agrární portál

Sezonních pracovníků v ovocnářství bude letos potřeba o třetinu méně než loni

21. 5. 2024 | ČTK

Zhruba o třetinu sezonních zaměstnanců méně než loni bude letos potřeba na sklizeň ovoce kvůli nízké úrodě způsobené dubnovými mrazy. Sezonní práce v ovocnářství vykonává každoročně zhruba 5000 pracovníků, převážně ze zahraničí. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V zemědělství však chybí pracovníci dlouhodobě, podle Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) přitom patří Česko v Evropě mezi země s nejnižším podílem pracovníků sektoru na celkové zaměstnanosti.

Kvůli dubnovým mrazům letos ovocnáři místo 138.000 tun ovoce sklidí asi 30.300 tun, řekl už dříve ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ovocnářská unie proto předpokládá, že letos bude potřeba sezonních pracovníků v ovocnářství výrazně méně. Podle informací unie zaměstnaly pracovní agentury od začátku roku stovky lidí na řez stromů a nyní už i na první sklizeň jahod.

Agrární analytik Petr Havel tvrdí, že by současná situace mohla pomoct s dlouhodobým nedostatkem pracovníků v zemědělství, převážně těch sezonních. Ti v Česku chybí už od roku 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie, uvedl Havel. “Bylo třeba snižovat náklady na zemědělskou produkci vzhledem k vyšší konkurenci ze zemí EU. Zároveň vzrostla nabídka finančně lukrativnějších oborů,” řekl Havel.

Nedostatek pracovníků v zemědělství je podle něj způsobený také tím, že lidé nechtějí dělat fyzicky náročnou práci za nízké mzdy, které se pohybují pod 80 procenty průměrné mzdy v ČR, která v roce 2023 dosáhla 43.341 korun. Průzkum Agrární komory ČR z loňského roku také ukázal, že 59,2 procenta podniků chybí pracovníci celoročně a 19 procent má problémy s najímáním lidí na sezonní práce. Na ty do Česka každoročně přijede zhruba 20.000 cizinců, uvádí komora. Průzkumu se zúčastnilo 174 zemědělských podniků.

Úřad práce eviduje v kategorii kvalifikovaných pracovníků v zemědělství, lesnictví a rybářství k 30. dubnu letošního roku 3277 volných pracovních míst, což je 1,2 procenta ze všech volných pracovních míst. Z toho téměř polovinu tvoří zahradnické a pěstitelské profese.

Problém se zaměstnaností podle ÚZEI prohlubuje také věková struktura zemědělců. Největší podíl na ní mají v agrárním sektoru ČR dlouhodobě pracovníci ve věku 45 let a více, kteří tvoří zhruba 59 procent, uvedl náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚZEI Dan Král.

Podle dat ministerstva zemědělství z roku 2022 činil celkový počet pracovníků v zemědělských podnicích v ČR 96.600, což byl podíl na celkové zaměstnanosti 1,9 procenta. ÚZEI uvádí, že v roce 2022 bylo v zemědělství v zemích Evropské unie zaměstnáno celkem 6,8 milionu osob, nižší podíl na celkové zaměstnanosti než ČR mají například Švédsko nebo Slovensko.


Zdroj: ČTK, 21. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.07.2024 04:59