Agris.cz - agrární portál

ÚOHS nebude posuzovat nákup podílu v zemědělské skupině JTZE fondem J&T Arch

22. 5. 2024 | ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže(ÚOHS) se nebude zabývat nákupem 45procentního podílu v zemědělské skupině J&T Zemědělství a Ekologie (JTZE) Dušana Palcra fondem J&T Arch Investments. Důvodem je to, že odkupem podílu se nezmění kontrola nad společností, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Rozhodnutí úřadu není pravomocné, běží lhůta pro podání rozkladu.

Fond o transakci informoval na konci března, hodnotu transakce nezveřejnil.

Skupina farem JTZE začala pod Palcrovým vedením vznikat v roce 2020. V současnosti vlastní 13 zemědělských podniků v Česku a na Slovensku. Rozloha obhospodařované půdy je 39.000 hektarů.

Podepsání transakční dohody je prvním krokem v akvizičním procesu, jehož dokončení se plánuje v letošním druhém čtvrtletí, uvedl dříve fond. V minulosti skupině JTZE poskytl 41 milionů eur (přes miliardu Kč) na nákup deseti zemědělských společností. Podíl kupuje prostřednictvím fondu J&T Agriculture. Podílníci se ale nedohodli na společné kontrole nad skupinou, proto fúze nepodléhá povolení ÚOHS.

"Zemědělství vnímáme jako atraktivní sektor s dlouhodobě stabilní poptávkou. Jsem proto velmi rád, že po poskytnutém financování jsme úspěšně dotáhli dříve avizovaný záměr přímého majetkového vstupu," uvedl člen investičního výboru J&T Arch Investments Adam Tomis.

Fond kvalifikovaných investorů je hlavní investiční platformou finanční skupiny J&T. Investuje do podniků, projektů a partnerství, které skupina pomáhala v posledních 25 letech vybudovat. Fond o velikosti přibližně 47,7 miliardy korun spravuje nejen majetek zakladatelů skupiny J&T, ale také privátních a institucionálních investorů.

Zemědělská skupina JTZE se věnuje chovu masného dobytka, produkci mléka, ale i živočišné výrobě, výrobě osiv a pronájmu půdy. V Česku vlastní například statek v Soběticích na Klatovsku, firmu Eurofarms Jihlava, Agro-společnost Morava či farmu Blovice na Plzeňsku. Podle údajů na svém webu zaměstnává kolem 460 lidí.


Zdroj: ČTK, 22. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.07.2024 06:48