Agris.cz - agrární portál

Zemědělci budou jednat s Výborným a Stanjurou o podpoře sektoru

22. 5. 2024 | ceskenoviny.cz

Zástupci zemědělských organizací budou dnes jednat s ministry zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) a financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Výborný chce hledat podporu pro české zemědělce a farmáře, plánuje také probrat možnosti pomoci ovocnářům, jejichž sady zasáhl mráz. O dojednání schůze s ministry požádaly zemědělské organizace. Už dříve uvedly, že Výborný ani vláda se jejich problémy dostatečně nezabývají. Agrární komora uvedla, že stále platí pětice priorit, které nevládní organizace požadují, mezi nimi například podpoření nezaměstnanosti slevou na sociálním pojištění nebo nezdaňování evropských dotací.

Původně se dnes v Praze měly konat další zemědělské protesty, zástupci farmářů je ale minulý týden odložili, a to kvůli rozjitřené atmosféře po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal předtím sdělil, že důvody nespokojenosti zemědělců přetrvávají a ze strany ministra zemědělství a vlády nevnímají zásadní posun v pomoci sektoru. Pokud se nepodaří domluvit alespoň kompromisní a pro ně přijatelné výsledky jednání, jsou připraveni protest uskutečnit v novém termínu.

Nový termín protestů stanovilo vedení Zemědělského svazu ČR na 4. června. Původní rozhodnutí odvolat protest Výborný ocenil, po oznámení náhradního termínu pak uvedl, že si svaz musí vybrat, jestli chce jednat, nebo zda si chce za každou cenu před volbami zademonstrovat. Předseda svazu Martin Pýcha ČTK řekl, že pokud vláda zemědělcům vyjde vstříc, jsou připraveni protesty neorganizovat.

Mezi požadavky zemědělců patří i vrácení národních dotací na úroveň roku 2022 a snížení daně ze zemědělské půdy nebo nezdaňování evropských dotací. Chtějí také, aby se kvůli přebytku zemědělských komodit na evropském trhu omezil dovoz ze třetích zemí a podpořil export a mají požadavek, aby Česko v maximální možné míře navýšilo mimořádnou pomoc zemědělcům, kterou připravuje Evropská komise.

Autor: ČTK


Zdroj: ceskenoviny.cz, 22. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.07.2024 17:45