Agris.cz - agrární portál

Nadace na Liberecku vysadí dalších téměř 60.000 sazenic listnáčů a jedlí

28. 5. 2024 | ČTK

Lesy na Liberecku obohatí letos téměř 60.000 sazenic listnáčů a jedlí. Vysadí je místní Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Jde o součást dlouhodobého projektu. Včetně vybudování oplocenek na to nadace vydá v tomto roce zhruba 2,5 milionu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval její ředitel Ondřej Petrovský.

"Projekt běží již desátým rokem a doposavad bylo vysázeno přes 375.000 sazenic převážně buků, dubů a jedlí. Cílem je, aby byly zdejší lesy zdravější, odolnější a dlouhodobě perspektivní. Jedině takový les má udržitelnou budoucnost a zároveň dokáže zadržovat daleko větší objem vody," uvedl Petrovský.

V posledních letech se nadaci daří v regionu ročně sázet mezi 50.000 až 70.000 listnáči a jedlemi. Aby o mladé stromky nepřišla, musí je chránit před srnčím a další spárkatou zvěří. "Veškeré výsadby jedlí a dubů se musí dávat do oplocenek a zbývající dřeviny se zas ošetřují repelenty, ale ani jedno opatření není v ochraně před spárkatou zvěří stoprocentní. Hlavně to však značně zvyšuje náklady celého projektu a takto vynaložené peníze by se mohly použít na další výsadby. V ideálním stavu by se les obnovoval zcela přirozeně, ale to jen v případě výrazně nižšího stavu spárkaté zvěře," uvedl Petrovský. V tomto roce podle něj vybudují 3,2 kilometru oplocenek a opraví dalších 1,2 kilometru. Od minulého roku začala nadace při jejich budování používat kovové sloupky, které může používat opakovaně.

Projekt uskutečňuje nadace založená před více než 20 lety i díky dárcům z řad místních firem i nadnárodních společností. Pro letošní výsadbu stromů od nich zatím získala přes 800.000 korun.


Zdroj: ČTK, 28. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.07.2024 18:53