Agris.cz - agrární portál

Potravinová banka otevřela v Karlovarském kraji nový centrální sklad

29. 5. 2024 | ČTK

Potravinová banka Karlovarského kraje otevřela v Královském Poříčí na Sokolovsku nový centrální sklad. Pětinásobně tak vzrostla kapacita jejích skladovacích prostorů a vzniklo dostatečné zázemí pro její pracovníky. Při slavnostním otevření to dnes ČTK řekl ředitel banky Milan Hloušek.

"Sklad je bývalá jídelna bývalé střední školy. Tuto budovu jsme odkoupili od obce Královské Poříčí za tři miliony. Celkem projekt rekonstrukce vyšel na 27,481.000 korun, a to i včetně víceprací," uvedl ředitel. Peníze na vybudování centrálního skladu čerpala Potravinová banka z největší části z Fondu udržitelnosti Operačního programu životního prostředí, necelými dvěma a půl milionu korun přispěl i Karlovarský kraj.

Hloušek doplnil, že potravinová banka větší skladovací prostory velmi potřebovala. Z dosud využívaných 200 metrů čtverečních má nyní skladovací plochu o rozloze téměř 1000 metrů čtverečních. Rekonstrukce bývalého středoškolského objektu trvala necelé dva roky. Po tuto dobu se ukázaly stávající sklady v Sokolově a Citicích značně kapacitně nedostačující. Kompletně opravená budova s novou střechou, novými podlahami, okny i elektroinstalací nabízí dostatečné zázemí pro zaměstnance, snazší dostupnost pro příjem a výdej materiálu a dobré podmínky pro samotný provoz. Sklad, jehož stěhování trvalo dva měsíce, je vybavený regály a mrazicími boxy. Podle Hlouška se v minulosti stávalo, že musela banka odmítat objemnější dary potravinové pomoci kvůli nedostatečné skladovací kapacitě.

Potravinová banka pořádá pravidelné sbírky potravin a hmotné pomoci. Zatímco loni na jaře při ní lidé darovali 9,6 tuny zboží, na podzim to bylo dokonce rekordních 14,1 tuny, při letošní jarní sbírce darovali 12,3 tuny potravin a drogistického zboží. Kromě tradičních dodavatelů a přispěvatelů, mezi které se řadí i obchodní řetězce v regionu, má banka také pravidelné odběratele. Pracovníci banky jsou připraveni i na mimořádné události, ukázaly to covidová i uprchlická krize, kdy dary pomáhaly běžencům z Ukrajiny. Provoz potravinové banky je financován s podporou Karlovarského kraje, některých měst a obcí a soukromých subjektů i neziskových organizací.

Potravinovou banku Karlovarského kraje založily v roce 2015 regionální neziskové a charitativní organizace Pomoc v nouzi, Armáda spásy a Farní charita. Hmotnou pomoc, potraviny i nápoje z banky odebírají organizace, jako je Člověk v tísni nebo SOS dětské vesničky. V současnosti se o chod banky dosud staralo deset lidí, s větším skladem bude ale potřeba více pracovníků, jelikož potravinovou pomoc v kraji, který má přibližně 280.000 obyvatel, potřebuje podle ředitele stále hodně lidí. Zatímco v roce 2021 evidovala banka 7300 klientů, o rok později jich bylo už 19.700. Nejčastěji jde o rodiny s dětmi a seniory, podíl na tom má i uprchlická vlna z válkou zasažené Ukrajiny.


Zdroj: ČTK, 29. 5. 2024

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2024 16:20