Souhrn událostí uplynulého dne – 9.7. 2024

Slovensko letos podle prvního odhadu očekává dvouciferný pokles sklizně obilovin

Slovensko letos očekává dvouciferný pokles úrody hlavních obilovin oproti loňsku, kdy sklizeň dosáhla tříletého maxima. Důvodem propadu je menší osetá plocha a nižší hektarové výnosy. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes ČTK poskytl slovenský statistický úřad.

O značku Regionální potravina se letos ucházelo 470 výrobců s 1850 produkty

O získání ocenění Regionální potravina se letos ucházelo 470 výrobců s více než 1850 produkty, což je dvojnásobek ve srovnání s prvním ročníkem soutěže, který se uskutečnil v roce 2010. Nejvíce zájemců o udělení titulu bylo z Ústeckého a Středočeského kraje, více než pětina přihlášených výrobků spadala do kategorie alkoholických a nealkoholických nápojů.

Sklizeň obilnin začala o týden dřív než loni, zpomaluje ji místy silný déšť

Letošní sklizeň obilnin začala v 25. týdnu, o týden dříve než loni, sklizeno je 3,42 procenta ploch obilnin, což je zhruba 41.400 hektarů. Řepky je sklizeno 4,22 procenta, což odpovídá 14.500 hektarů. Vyplývá to z prvního šetření Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) k 7. červenci.

Meziročně odlesňování v Kolumbii loni pokleslo, na 79.256 hektarů, píše AFP

Kolumbie loni přišla o lesy o rozloze 79.256 hektarů, což odpovídá rozloze amerického velkoměsta New York. Současně tento údaj představuje pokles oproti 123.517 hektarům, odlesněným o rok dříve, uvedla agentura AFP s odvoláním na údaje zveřejněné kolumbijskou vládou.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete zde.

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info