Agris.cz - agrární portál

MZe: O peníze na škody způsobené mrazy by ovocnáři mohli začít žádat od října

25. 7. 2024 | ČTK

O peníze na škody způsobené jarními mrazy by ovocnáři mohli začít žádat ve druhé polovině letošního října. Ministerstvo zemědělství (MZe) spolu se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) aktuálně připravují podrobné podmínky programu. ČTK to dnes řekl mluvčí MZe Vojtěch Bílý. Nejzazší termín vyplacení podpory je podle něj konec ledna příštího roku. Od Evropské komise Česko získalo mimořádnou pomoc ve výši 15 milionů eur (zhruba 380 milionů korun), původně přitom žádalo o 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Dalších 100 milionů korun se pěstitelům rozdělí ze státního rozpočtu.

"Pro implementaci mimořádné podpory je nezbytné v návaznosti na dokončení legislativního procesu na straně EU připravit velmi urychleně legislativní rámec ČR. V současnosti MZe ve spolupráci se SZIF připravuje legislativní rámec podpory ve formě nařízení vlády, ve kterém budou stanoveny podrobnější podmínky administrace podpory," řekl Bílý.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že o peníze budou moci zažádat ti, kteří evidují minimálně 50 procent škod oproti předchozímu pětiletému průměru. Výše podpory se ale bude odvíjet také od toho, zda se pěstitelé pojistili proti mrazu. Z ovoce, s výjimkou vinné révy, lze v Česku pojistit jablka, hrušky, jahody a borůvky.

O průzkum škod SZIF dosud požádalo 630 zemědělských subjektů. "Pracovníkům byl dán určitý časový rámec podle poškozených druhů, kdy šetření u ovocných druhů musí být dokončená nejdéle do konce srpna. V současné době zbývá dokončit poslední jednotky," řekla dnes ČTK mluvčí SZIF Eva Češpiva. Právě ovocnáři, kteří jsou jarními mrazy poškozeni nejvíce, by podle ní měli z celkové výše podpory získat 90 procent.

"Asi deset procent půjde z národních zdrojů na náhradu škod způsobených na sazenicích ovocných a lesních stromků. Tato podpora školkařům z národních zdrojů bude vyplácena prostřednictvím tzv. Zásad přes režim de minimis. Příjem žádostí o kompenzace u školek se předpokládá v listopadu," doplnila.

Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v ČR kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31.430 tun ze 138.963 tun. U jablek se čeká sklizeň jen 23.437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles o 79 procent. Pěstitelé ovoce nevylučují to, že propad úrody bude ještě vyšší. Dosud ovocnáři odhadovali, že až existenčně by mohlo být ohroženo kolem 500 ze 700 až 800 pěstitelských podniků.


Zdroj: ČTK, 25. 7. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.09.2024 03:05