Pěstitelé chmele očekávají průměrnou sklizeň, do chmelnic vjedou 17. srpna
8. 8. 2024 | ČTK
Pěstitelé chmele očekávají průměrnou sklizeň. Stav porostů je dobrý, pomohly srážky v červenci, obava panuje z předpovídaných vysokých teplot, které mohou ovlivnit obsah hořkých látek. Do chmelnic vjedou převážně se zahraničními brigádníky na konci příštího týdne, stejně jako v předchozích letech. Zaznělo to dnes na setkání pěstitelů ve Stekníku, který je od loňského roku společně s historickým centrem Žatce a chmelařskou krajinou zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
"Viděli jsme krásné porosty, myslím, že můžeme očekávat průměrnou nebo lehce nadprůměrnou sklizeň. Je zatím velmi brzo říkat nějaká čísla, míváme ve zvyku držet se při zemi a pak s vyskočit až v říjnu, kdy máme odhady," řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Loňská úroda byla mírně nadprůměrná, sklidilo se 6997 tun chmele.
Kvalita chmele by mohla být podle prvních rozborů Chmelařského institutu dobrá. "První rozbory ukazují, že alfa, která dodává hořkost pivu, je kolem 2,1 procenta v průměru na Žatecku, Úštecko je na tom trošku hůř, ještě to chce čas. Předpokládáme, že by alfa mohla být u žatečáku o trošku lepší než v loňském roce, protože horka sice přišla, ale ne v ten nesprávný čas," řekl jednatel Chmelařského institutu Josef Patzak. Odrůda Žatecký poloraný červeňák se pěstuje na 82 procentech chmelnic.
Na sklizeň jsou připraveny sklady, technologie, stroje i lidi. "Problémy jsou každoročně se zajištěním řidičů traktorů, protože je to práce třeba na tři týdny. Mezi brigádníky převažují v poslední době hlavně Bulhaři," uvedl Zdeněk Rosa, předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec. S počasím jsou pěstitelé zatím spokojeni, objem srážek je dostatečný. "Máme strach, aby ohlašované horko neovlivnilo obsah hořkých látek, teploty nad 30 stupňů nejsou ideální," řekl. "Věříme, že dojde k dynamice a rozvoji alfy, nejlépe, aby ještě zapršelo a bylo chladněji kolem 25 stupňů," dodal.
Sklizeň začne na konce příštího týdne. Odbyt mají chmelaři zajištěn na celou úrodu na základě dlouhodobých smluv. Na export míří kolem 70 procent, nejvíce do Číny a Japonska. "Od covidu dochází ke snížení produkce piva a konzumace piva, na druhou stranu konzumenti vyhledávají prémiová piva, která mají větší obsah chmele," uvedl Rosa.
Aktuální rozloha chmelnic je 4852 hektarů, což je o šest hektarů méně než loni. Největší oblast je Žatecká, kde se chmel pěstuje na 3718 hektarech, na Úštěcku v okresu Litoměřice je 500 hektarů a na Tršicku v Olomoucké kraji 634 hektarů.
Zdroj: ČTK, 8. 8. 2024
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.10.2024 22:32