Agris.cz - agrární portál

TZ Od posledních velkých povodní pomohlo Ministerstvo zemědělství vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun a ochránit přes 1 milion lidí

13. 9. 2024 | MZe ČR

Od roku 2002 pomohl program Ministerstva zemědělství (MZe) obcím, městům i krajům zajistit téměř tisícovku protipovodňových opatření v celkové hodnotě zhruba 31 miliard korun. Z toho dotace od MZe činí necelých 26 miliard. Proti povodním tak byl od roku 2002 nově ochráněn jeden milion obyvatel České republiky.

„Program prevence proti povodním běží už od roku 2002. Pokračujeme v něm i nadále s hlavním záměrem ochránit životy lidí i jejich majetky, aby se předešlo katastrofickým následkům povodní, anebo aby se aspoň podstatně zmírnily a neměly tak tragické dopady jako povodně v letech 1997 a 2002. Od svého začátku už program pomohl před případnou velkou vodou ochránit jeden milion obyvatel naší země a toto číslo stále narůstá,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Z programu prevence před povodněmi pomohlo MZe financovat ochranné hráze, poldry, zabezpečení vodních děl, posílení zadržování vody v krajině, opravu jezů nebo zkapacitnění vodních toků. Celkem se zatím v pěti etapách programu podařilo zbudovat nebo se právě staví 965 různých opatření zaplacených téměř 26 miliardami korun z rozpočtu MZe a necelými 5 miliardami z rozpočtu stavebníků, například obcí nebo podniků Povodí.

K významným opatřením vybudovaným v minulých letech patří protipovodňová ochrana Olomouce, která před povodněmi zajistila intravilán města. Později byly ještě zrekonstruovány ochranné hráze řeky Moravy a Trusovického potoka. Zatím byla i s pomocí dotace MZe vynaložena částka 1,4 miliardy korun. Nyní se připravují další etapy této stavby.

Soubor tří samostatných částí protipovodňového systému připravený i na stoletou povodeň chrání Mělník na Labi. Systém za více než půl miliardy korun tvoří zemní hráze v kombinaci se stabilními protipovodňovými stěnami a mobilním hrazením.

K dalším důležitým stavbám patří ochrana obcí na Moravské Sázavě, které v roce 1997 tragicky zasáhla povodeň. Z programu Prevence před povodněmi bylo možné ochránit i obec Zálezlice, město Sázavu nebo vybudovat suché nádrže Jelení, Lichnov, Loděnice v povodí Odry.

I v současnosti probíhají další významné protipovodňové stavby, například zabezpečení vodního díla Orlík před následky velkých vod. To přispěje k ochraně zhruba 215 tisíc lidí a ochraně majetku v hodnotě 317 miliard korun. V plánu je ochranná hráz v délce téměř 3 kilometrů na Odře v blízkosti Bohumína. Připravuje se vodní dílo Nové Heřminovy, což bude víceúčelová nádrž na řece Opavě, která má zajistit ochranu 16 tisíc obyvatel od obce Nové Heřminovy až po město Opava. Vodní dílo doplní říční úpravy, suché nádrže a revitalizace vodních toků v místě. Vodní dílo Skalička, které je nyní ve fázi přípravných prací, se stane dalším významným prvkem systému protipovodňových opatření na Bečvě a zvýší ochranu na stoletou vodu sídel v Pobečví.

MZe má připravený „spící“ dotační program na odstraňování povodňových škod na státním vodohospodářském majetku. Program se aktivuje v případě, že vzniknou na území jednoho povodí škody větší než 50 milionů korun, případně víc než 100 milionů na území celé ČR.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství


Zdroj: MZe ČR, 13. 9. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.11.2024 21:22