Agris.cz - agrární portál

Rybáři očekávají,že Žehuňský rybník letos vydá víc ryb,cena kapra zůstane stejná

10. 10. 2024 | ČTK

Rybáři očekávají, že při letošním výlovu Žehuňského rybníka na Kolínsku vyloví více ryb než loni, mohlo by jich být 100 až 110 tun. Mírně nadprůměrný výlovek o deset až 15 procent předpokládá Rybářství Chlumec nad Cidlinou také u dalších rybníků, které spravuje. Výlov největšího středočeského rybníka v Žehuni začne v úterý a potrvá zřejmě tři dny. Kilogram živé váhy kapra vyjde přímo u rybníka na 90 korun, na sádkách na 98 korun, cena se od roku 2022 nezměnila. ČTK to dnes řekl ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek.

"Dosavadní výlovy menších rybníků, které už máme za sebou, napovídají, že letošní rok by měl dopadnout mírně nadprůměrně, pokud se u těch větších nestane nic mimořádného," řekl Vacek.

Rybářství Chlumec nad Cidlinou hospodaří zhruba na 240 rybnících v několika krajích, polovina jich je ve Středočeském kraji. Na podzim vyloví od konce září do 20. listopadu kolem 130 až 150 rybníků. Výlov největších začne příští týden a potrvá zhruba do 5. listopadu, po Žehuňském to bude například Vavřinecký rybník na Kutnohorsku nebo Žabakor na Mladoboleslavsku. Celkem rybáři vyloví 1000 až 1100 tun tržních ryb, letos by to mohlo být o deset až 15 procent víc. Největší podíl tvoří kapři.

Počasí v letošním roce podle Vacka rybám svědčilo. "V únoru a březnu bylo dost vody, v dubnu a květnu krásné jaro, v létě jsme měli několik srážkových epizod, které sice uškodily hospodářům na polích, ale nám to prospělo, protože nebyla velké horka a pořád bylo dost vody. Ryby proto měly kde růst a netrpěly stresem z horka a nedostatku kyslíku," doplnil Vacek. Rybníky chlumeckého rybářství s výjimkou dvou na Kutnohorsku neutrpěly ani po zářijových povodních.

Žehuňský rybník je s katastrální rozlohou 268 hektarů největším rybníkem ve Středočeském kraji. Vodní plocha využitelná pro chov ryb je 220 až 230 hektarů, zbytek jsou například rákosiny a vtok Cidliny. Délkou 5,5 kilometru také patří k nejdelším v Česku. Je rovněž národní přírodní památkou, jejíž součástí je i evropsky významná lokalita v projektu Natura 2000. Sídlí zde vzácné a ohrožené druhy živočichů zejména ptáků, mlžů a plžů, a rostou tu vzácné a ohrožené druhy rostlin.

dkl kš


Zdroj: ČTK, 10. 10. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 05.12.2024 06:50