Agris.cz - agrární portál

Sdružení místních samospráv po jednání s ASZ ČR podpoří projednání vládní novely mysliveckého zákona

15. 10. 2024 | ASZ

Poslankyně a předsedkyně Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Eliška Olšáková a poslanec a místopředseda SMS ČR Tomáš Dubský (oba za STAN) na jednání s předsedou Asociace soukromého zemědělství (ASZ ČR) Jaroslavem Šebkem a předsedou pracovní skupiny ASZ pro lesy a myslivost Danielem Pitkem potvrdili, že v souladu s programovým prohlášením vlády podpoří odpovědné projednání vládní novely mysliveckého zákona v Poslanecké sněmovně.

Jednání se uskutečnilo na základě vzájemného memoranda o spolupráci z roku 2021 uzavřeného na konferenci Venkov, ve kterém se SMS ČR zavázalo, že bude prosazovat „legislativní změny vedoucí k posílení práv vlastníků půdy a podpoře modelu selské myslivosti“.  Zástupci ASZ ČR ve spolupráci s řadou dalších významných nevládních organizací na uplynulých jednáních, během kterých se připravovala vládní novela mysliveckého zákona, hájili především zájmy zemědělců a profesionálních myslivců, ale také zájmy vlastníků půdy, mezi které patří rovněž municipality, na které negativně dopadá současná podoba zákona. Podle Daniela Pitka je totiž myslivost, tak jak ji dnes z velké části provozují myslivecké spolky, „postavena na zážitku a trofeji, ale ne na péči o přírodu“ a není podle něj možné, „aby svým hobby omezovaly vlastnické zájmy hospodářů a menších vlastníků půdy“, mezi které často patří i obce.

Zástupci ASZ ČR připomněli, že zákon ve své současné podobě významně znevýhodňuje menší vlastníky půdy. Zmínili rovněž srovnání se zahraničím například u velikosti honiteb. Například v Rakousku mají tamní zemědělci více vlivu na rozhodnutí týkající se myslivosti na území jejich pozemků. Minimální rozloha honitby stanovená zákonem je tam totiž výrazně menší (115 hektarů v Rakousku, přičemž min. výměra v ČR je 500 ha), a pro vlastníky je proto v případě nesouhlasu nebo nedohody snazší honební společenství opustit a založit své vlastní. To ale zároveň nemá negativní vliv na skutečnou velikost honiteb (která je v průměru velmi podobná jako v ČR a překračuje hranici 1000 ha). Ministerstvo zemědělství proto po projednání se všemi aktéry kompromisně navrhuje, aby se minimální výměry společenstevních i vlastních honiteb mohly snížit ze současných 500 ha na 250 hektarů. Možnost úpravy velikosti honiteb je ale pouze jedním z důležitých aspektů novelizace zákona.  

S potřebou novelizace navštívení poslanci, jakožto představitelé významné části spíše menších měst a obcí, souhlasili, podle nich jsou ale proti právě myslivecké spolky, které hrozí omezením spolkové činnosti. Podle názoru zástupců ASZ ČR a především z dikce navržené novely však žádné omezení myslivosti či mysliveckých spolků nehrozí, ba právě naopak další úpravy zákona mohou vést k potřebnému posílení nové krve do mysliveckých řad, které nezadržitelně stárnou a ubývají. Předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek také připomněl, že současné znění vládní novely řeší celou řadu důležitých oblastí, které ve svém komplexu mohou pomoci snížit obrovské škody na lesních i zemědělských porostech způsobené nezvladatelným nárůstem některých druhů zvěře. Návrh zákona, který v rámci vládní koalice předkládají také Starostové a nezávislí (STAN) je již hotovým kompromisem vzešlým z věcných a poměrně podrobných jednání se všemi zainteresovanými skupinami - a to včetně a především Českomoravské myslivecké jednoty, která je ale největším až hysterickým odpůrcem. Poslanci na závěr jednání přislíbili, že jako zástupci SMS ČR a členové hnutí STAN jednoznačně podpoří, aby došlo k odpovědnému projednání novely mysliveckého zákona v Parlamentu a mohlo dojít k potřebným změnám, které nejen současná česká myslivost, ale i lesní a zemědělské hospodářství potřebují jako sůl.

Zástupci ASZ ČR také navrhli možnost konzultací zástupců sedláků se starosty jednotlivých obcí, kteří by měli zájem o diskusi či širší vhled do problematiky myslivosti ve vztahu ke správě půdního majetku, a jimž by tyto konzultace umožnily lépe vyhodnotit předkládané legislativní návrhy a argumenty. Předložená novela by totiž neposílila pouze práva menších vlastníků půdy, ale zároveň by i samotným obcím umožnila mít větší vliv na rozhodnutí o honitbách na jejich území, a efektivněji tak spravovat obecní majetek, za který jsou samosprávy zodpovědné. 

Zástupci SMS ČR se s ASZ ČR rovněž domluvili na dalším setkání, které by se mělo podrobněji věnovat také naplňování dalších bodů společného memoranda. Jde například o záležitosti rodinných farem a jejich podpory, téma snižování byrokracie, rozvoj lokálních trhů, ale také podporu tématům, které obce řeší a v nichž by uvítaly větší podporu ASZ ČR a spolupráci s lokálními zemědělci, kteří ve svých obcích podnikají a se svými rodinami trvale žijí.

David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR


Zdroj: ASZ, 15. 10. 2024





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.12.2024 22:52