Agris.cz - agrární portál

Skupina Satrapa získala majoritu v Hanáckém masokombinátu

3. 12. 1998 | ČTK

OLOMOUC 3.prosince (CTK) - Potravinárská skupina Satrapa, nejsilnejší tuzemský holding v masozpracujícím prumyslu, získala majoritu v Hanáckém masokombinátu Olomouc, který ve svém oboru patrí k predním firmám na strední Morave.

Podle údaju zverejnených Strediskem cenných papíru prevedla zacátkem tohoto týdne spolecnost Nail&Tin, dosavadní majoritní vlastník Hanáckého masokombinátu, 35,4 procenta jeho akcií na spolecnost Masna Príbram, která je významným akcionárem Satrapy. Ta už pred touto transakcí držela v Hanáckém masokombinátu takrka 21 procent akcií.

Podíl spolecnosti Nail&Tin v Hanáckém masokombinátu se po této transakci snížil z puvodních majoritních 52 procent na méne než deset procent akcií. Nail&Tin byla majoritním akcionárem Hanáckého masokombinátu od letošního ledna, kdy jako vítez souteže vyhlášené Fondem národního majetku získala za 142 milióny korun 50 procent akcií této potravinárské firmy. Základní jmení Nail&Tin je 10 miliónu korun.

Do holdingu Satrapa, jehož rocní obrat ciní zhruba pet miliard korun, nyní patrí akciové spolecnosti Masospol Písnice, Masna Studená, Masokombinát Klatovy, Maso Hroznetím a Maso Planá nad Lužnicí. Skupina, která zamestnává približne 2500 lidí, má zhruba 25procentní podíl na tuzemském trhu s masem.

Hospodarení Hanáckého masokombinátu se v posledních dvou letech ponorilo do cervených císel. Loni mel Hanácký masokombinát ztrátu 31,28 miliónu korun, o rok dríve cinil jeho prodelek 15,123 miliónu korun. Tržby potravinárské firmy loni mezirocne poklesly z jedné miliardy korun v roce 1996 na 932,2 miliónu korun.

Hlavní cást lonských tržeb získal Hanácký masokombinát z prodeje výrobku na tuzemském trhu. Na trhy východní a jihovýchodní Evropy olomoucký masokombinát vyvezl zhruba šest procent svojí produkce.

Petr Behal mha


Zdroj: ČTK, 3. 12. 1998

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.04.2024 00:15