Agris.cz - agrární portál

Výrobci a zpracovatelé mléka požadují clo na dotované dovozy

4. 12. 1998 | ČTK

VELKÁ BYSTRICE (okres Olomouc) 4.prosince (CTK) - Svaz výrobcu a zpracovatelu mléka pro kojeneckou a detskou výživu dnes vyzval vládu, aby zavedla prozatímní cla na dumpingové dovozy mlécné kojenecké výživy z Evropské unie, a ochránila tak ceské výrobce a zpracovatele mléka pred silne dotovanou konkurencí. Prozatímní cla by mela být zavedena ve výši reciprocních cel EU.

V protestním prohlášení svazu, které dnes CTK získala na snemu Agrární komory ve Velké Bystrici na Olomoucku, výrobci a zpracovatelé mléka dále požadují po Státním fondu tržní regulace a ministerstvu zemedelství stanovení závazného objemu krytí prebytku mléka pro výrobce kojenecké výživy Heinz-PMV Zábreh na Morave. Ten by mel záskat garanci 27 miliónu litru sušeného plnotucného mléka pro vývozní subvence na rok 1999.

"Po Agrární komore a dalších zemedelských nevládních organizacích požadujeme prijetí jasného a jednoznacného požadavku na podstatné urychlení prípravy na zavedení mlécných kvót a regulace trhu s mlékem v CR od 1.ledna 2000," uvádí se v prohlášení.

Ministerstvo zemedelství by podle výrobcu a zpracovatelu mléka melo omezit podpurný program chovu dojných krav a takto ušetrené peníze prevést do Státního fondu tržní regulace na podporu odbytu a regulace trhu s mlékem.

Svaz již letos v breznu podal podnet k zahájení antidumpingového šetrení proti dovozu nekterých výrobku kojenecké výživy z EU. S návrhem na zavedení prozatímního cla na tyto produkty však ceští výrobci a zpracovatelé mléka neuspeli.

Petr Behal nol


Zdroj: ČTK, 4. 12. 1998

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.04.2024 22:43