Agris.cz - agrární portál

Havárie ze Želivky nemůže ohrozit dodávky pitné vody do metropol

8. 1. 1999 | Právo

Právo 8.1.1999

Havárie ze Želivky nemuže ohrozit dodávky pitné vody do metropole

PRAHA (mon) - Silvestrovská ropná havárie na prítoku vody ze Želivky nemuže týden po zneškodnení nijak ohrozit dodávky pitné vody do Prahy. Právu to ve ctvrtek sdelil vedoucí centrálního dispecinku Pražských vodovodu a kanalizací Jaroslav Kanák v reakci na obavy nekterých obyvatel metropole.

Ke zhoršení kvality pražské vody nedošlo a ani nemuže dojít, protože desítky litru ropné látky, tedy vetšinu havárie, zachytily norné steny a zbytek je príliš naredený. Navíc reka má samocisticí schopnost, takže se do prehrady, odkud se odbírá voda pro metropoli, nic nedostalo, tvrdí Kanák.

Želivský odber pitné vody tvorí šedesát metru vysoká zemní sypaná prehrada. Voda se odebírá z veže stojící uvnitr ní z oken v ruzných hloubkách. "Sledujeme kvalitu vody denne a odebíráme ji tam, kde je to nejpríhodnejší. Mužeme vodu do Prahy brát z peti metru pod hladinou, ale také ze ctyriceti," konstatoval Kanák. "Znecištení se neprojevilo ani náznakem."

Jak vedoucí dispecinku doplnil, letošní zimní období bylo zatím vlídné i pro pražskou vodovodní sít. Výrazné výkyvy pocasí hluboko pod nulou totiž vedou k poruchám vodovodních sítí. "Letos zatím nebyla žádná vlna mrazu taková, aby bylo 10 dní až 15 stupnu pod nulou. Za techto podmínek promrzne puda do hloubky víc než pul metru a chová se potom jinak než podloží, což narušuje vodovodní rady," uvedl Kanák. Poslední kalamitu podobného druhu napravovaly vodárny loni v lednu, letos zatím výrazneji zasahovat nemusely.


Zdroj: Právo, 8. 1. 1999

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.07.2024 23:43