Časem bude mít čistírnu i malá obec, říká Kyncl
07.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 7.12.1999
Casem bude mít cistírnu i malá obec, ríká Kyncl
Fulnek - I když zeme zrejme v nejbližší dobe nesplní požadavky Evropské unie a každá obec s dvema tisíci obyvateli nebude mít svou cistírnu odpadních vod, mesta a obce v posledních letech rychle dohánejí v minulosti zanedbaný stav. Ješte pred sedmi lety vytékalo do potoku a rek na severní Morave a ve Slezsku více než devadesát procent odpadní vody. Nyní se tento pomer otocil. V potocích, kde ješte pred nekolika lety tekla pouze kalná voda, dnes žijí raci a pstruzi. Ekologové míní, že zlepšení kvality vody ovlivnily spolu s útlumem zemedelské výroby nejvíce práve nové a rekostruované cistírny odpadních vod. "Kdyby mi nekdo pred deseti lety rekl, že dnes bude mít tolik obcí a mest své vlastní cistírny, neveril bych mu," ríká generální reditel Severomoravských vodovodu a kanalizací Miroslav Kyncl.
* Kdy bude dostavena cistírna odpadních vod v Karviné, a které obce jsou dále na rade?
Pocítáme s tím, že už v roce dva tisíce jedna budeme všechny odpadní vody z Karviné cistit v nové cisticce. Pak už se soustredíme na cistírny pro zhruba dva až pet tisíc obyvatel. Na radu v nejbližší dobe prijdou napríklad Brušperk, Jablunkov a Petrvald. Krome výstavby nových cistíren také rozširujeme a modernizujeme stávající zarízení, napríklad v Novém Jicíne ci v Ceském Tešíne.
* Kde se výstavba nových cistíren zastaví? Evropská unie vyžaduje cistírny už i pro obce s dvema tisíci obyvatel...
Takové cistírny plánujeme stavet nekdy od roku dva tisíce šest. Casem jiste budeme stavet cistírny i v menších obcích treba jenom s tisíci obyvateli, ale tady bude nutné hledat ruzná netradicní rešení, nebot klasické cistírny jsou v takových lokalitách méne efektivní. Budoucnost obecne mají cistírny vybavené tou nejmodernejší technikou, která dokáže z odpadních vod odstranit maximum necistot.
* To, že investujete spolu s obcemi a státem stále více penez do stavby nových cistíren, se ale také projeví na vyšší cene vodného a stocného...
Jiste, jinak to nejde. Naše spolecnost ale uplatnuje princip solidarity, což znamená, že za vodu platí stejne obyvatelé obcí s cistírnami i ti, kde odpadní voda dosud cištená není. Náklady se tak rovnomerne rozdelí mezi všechny odberatele. Nebylo by spravedlivé, kdyby obyvatelé v obcích, kde ješte cistírny nemají, platili méne nebo více. Vždyt casem budou cistírny témer ve všech obcích.
JAROSLAV BADURA
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 13. - 15.9.2024 (16.09.2024)
- Pivovar Šariš pomohol vybudovať solárny park s využitím agrovoltiky (15.09.2024)
- Rostlinné alternativy masa rozdělují Česko: Polovina zákazníků jim fandí, pětina je konzumuje pravidelně, odhalil průzkum (14.09.2024)
- Poslední hřebík do rakve teorií o ekologickém kolapsu na Rapa Nui (13.09.2024)
- Ministerstvo financí nehodlá zrušit plánované zvyšování spotřební daně z lihu (13.09.2024)