Ropná krize nehrozí, benzinu má být dost
11. 9. 2000 | Lidové noviny
Ceny paliv se v brzké době sníží. Hodnota barelu ropy by měla poklesnout na úroveň kolem 25 dolarů.
Ministři ropného hospodářství Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se včera ve Vídni dohodli na zvýšení produkce ropy o 800 tisíc barelů za den, s cílem zklidnit její rostoucí ceny a zabránit obavám spotřebitelů z výše cen paliva. Oznámil to alžírský ministr energetiky a dolů Šakíb Chalíl. Vyspělé státy se již obávaly nedostatku zimních paliv na severní polokouli. Evropská unie i Mezinárodní měnový fond před zasedáním OPEC proto varovaly státy vyvážející ropu, že pokud nezvýší těžbu, mohly by ohrozit světovou ekonomiku. OPEC tak celkově zvýšila produkci o něco více než tři procenta na 26,2 milionů barelů za den. Zvýšení produkce, již třetí v tomto roce, přišlo za situace celosvětových obav z rychle rostoucí ceny benzinu. Předpokládalo se, že skupina zvýší těžební kvóty o zhruba 700 tisíc barelů denně. Zvýšení těžby na tuto úroveň totiž například Saúdská Arábie přislíbila prezidentu USA Clintonovi. Představitelé Spojených států chtějí, aby cena za barel ropy klesla na zhruba 25 dolarů.
Nezdaňujte paliva
Většina členů OPEC však již čerpá na hranici svých těžebních kapacit, zvýšení tedy bude muset vést přední producent s dostatkem volných kapacit, Saúdská Arábie. Ta však již od července překračuje svou dohodnutou kvótu o 600 tisíc barelů denně. OPEC kritizuje průmyslové země, že ropné produkty příliš vysoko zdaňují. Organizace tak v podstatě stojí na straně těch, kteří nyní ve Francii, Španělsku a Velké Británii protestují proti vysokým cenám benzinu a požadují snížení daní. V Evropě tvoří daně až tři čtvrtiny ceny benzinu a nafty. Cena ropy Brent ve čtvrtek dosáhla desetiletého rekordu 34,60 USD za barel (nejvíce od války v Perském zálivu.) V pátek cena ropy v čekání na rozhodnutí OPEC klesla podle agentury Reuters o více než dolar na zhruba 33,50 USD. OPEC nyní kontroluje asi 40 procent (v 70. letech to bylo 60 procent) světové těžby ropy a hospodářství vyspělých zemí není na ropě tak závislé jako před dvaceti lety. Přesto v USA letos na jaře nastala kritická situace v zásobování palivy a zásoby ropy v USA klesly na historické minimum. Průměrný americký řidič zaplatí za benzin o 400 dolarů více než loni. I v Evropě vyšší ceny benzinu a topné nafty zdražily spotřební zboží. V ČR se cena benzinu od loňského září zvýšila téměř o 30 procent. Svět zažil již několik ropných krizí. Do středu událostí se OPEC poprvé dostala v roce 1973, kdy ve válce arabských zemí s Izraelem se během 14 měsíců cena černého zlata zvýšila pětkrát. Další ropný šok přišel v roce 1979 po revoluci v Íránu. Dopad vysokých cen ropy vedl v obou případech ke globální ekonomické krizi. Těchto výsledků se svět obával i v posledních měsících. Poslední prudký růst cen ropy nastal v roce 1991 po vpádu Iráku do Kuvajtu, kdy úroveň cen překročila 40 dolarů za barel. Snížení cen začalo v roce 1997, kdy v důsledku začínající finanční krize v jihovýchodní Asii klesala také poptávka po této surovině. Na zhruba dvacetileté minimum klesla cena v únoru 1999, kdy se barel Brentu prodával za zhruba 9,9 dolaru.
O kolik se zdražil benzin (typ Natural)
země | cena k 1.9.1999* | cena k 1.9.2000* | zdražení (%) |
Česká republika | 23,40 | 30,10 | 28,6 |
Maďarsko | 28,42 | 32,33 | 21,6 |
Německo | 32,16 | 36,90 | 19,2 |
Polsko | 16,79 | 30,03 | 71,0 |
Rakousko | 29,27 | 33,05 | 17,4 |
Slovensko | 15,91 | 26,96 | 70,7 |
* údaje jsou v korunách
Pramen: ÚAMK, LN
Zdroj: Lidové noviny, 11. 9. 2000
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.12.2025 10:02
