Agris.cz - agrární portál

Mnohé mlékárny neunesou vyšší platby za mléko

2. 1. 1998 | Zemské noviny

ZN - 2.1.1998

Mnohé mlékárny neunesou vyšší platby za mléko

Praha - Na hrozící možnost bankrotu mlékáren upozornují nekterí odborníci v souvislosti s vyšší minimální garantovanou cenou, kterou musí platit v letošním roce zpracovatelé výrobcum mléka. Od 1. ledna se totiž zvýší minimální garantovaná cena za litr mléka z 6,80 na 7,50 Kc. Prípadnou restrukturalizaci tuzemského mlékárenského prumyslu však zároven oznacují za žádoucí. Zpracovatelské kapacity na mléko jsou v CR vyšší, než ciní jeho stávající produkce, tudíž mlékárny cástecne kompenzují nedostatecné využití kapacit v cenách svých výrobku.

Pokud budou mlékárny nuceny svým dodavatelum platit za mléko více než dosud, jejich náklady se ješte zvýší a sníží se jejich konkurenceschopnost na nabitém domácím trhu. Proto budou nekteré mlékárny muset bud zmenit výrobní program, nebo zkrachují. Tím by se ovšem naplnily kapacity zbývajících zpracovatelských podniku a zvýšila by se jejich efektivita.

Zdražení vstupní zpracovatelské suroviny, kterou je pro mlékárny mléko, by nutne nemuselo znamenat razantní zvýšení cen mlékarských výrobku. Ztráty z nevyužité kapacity mlékáren, které se do cen v soucasné dobe promítají, by totiž neexistovaly.


Zdroj: Zemské noviny, 2. 1. 1998

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.05.2022 12:00