Agris.cz - agrární portál

Kyanid v Dunaji je mementem všem

21. 2. 2000 | Hospodářské noviny

HN 21.2.2000

Kyanid v Dunaji je mementem všem

Znecištovatel bude muset zaplatit všechny škody, usnesl se Evropský parlament

Evropská komise zatím nemá jasno, jak pomuže pri odstranování katastrofy na Tise a Dunaji.

Pod vlivem aféry s uniklým kyanidem do Tisy a Dunaje prijal Evropský parlament minulý týden ve Štrasburku usnesení, které stanovuje princip "znecištovatel platí vše". Podle této zásady by majitelé dolu, odkud se jed do vody dostal (australská firma spolecne s rumunským státem), meli mít "plnou zodpovednost a zaplatit všechny zpusobené škody". Zásada se bude pochopitelne vztahovat i na všechny další podobné ekologické katastrofy.

Katastrofu zpusobilo protržení odkalovací nádrže u zlatého dolu v rumunském Baia Mare, k nemuž došlo koncem ledna. Zhruba 100 tun kyanidového roztoku, jenž se využívá k oddelení zlata od horniny, se dostalo do tamní reky Someš.

Madarsko sice nemá s Rumunskem podepsanou platnou dohodu, která by zajištovala náhradu škod vzniklých v dusledku otravy ryb, nicméne madarská vláda poverila Panevropskou unii právníku, aby shromáždila a vyhodnotila požadavky všech poškozených a zastupovala jejich zájmy ve sporu s viníkem ekologické havárie, za kterého je oznacována australsko-rumunská spolecnost Aurul. Podle právníku by meli mít šanci na odškodnení nejen rybárská a lesnická spolecenství ci podnikatelé v turistickém ruchu, ale kupríkladu také rybár z Miskolce, který zatelefonoval do televizní debaty o tomto problému otázku, zda mu nekdo vrátí 20 000 forintu, které zaplatil za celorocní rybárský lístek.

Vycíslení škod zpusobených únikem kyanidu podle odborníku potrvá nejméne dva až tri mesíce a prípadný soudní spor o jejich náhradu bude trvat další mesíce, ne-li roky. Žádné pokuty však podle ochranáru neurychlí úplnou rehabilitaci stavu životního prostredí na Tise, kterou experti z madarského ministerstva životního prostredí odhadují na 10 až 15 let.

Za únik kyanidu zaplatily težce dva chránené druhy, vydra a orlovec rícní. Podle expertu Svetového programu na ochranu prírody zahynuly v Madarsku všechny vydry v dusledku pozrení kontaminovaných ryb, které si zanesly do nor v dobe rozmnožování. Vedci nyní hledají stopy po prítomnosti dosud živých vyder, zatím však neúspešne.

Srbsko v pátek prohlásilo, že voda v Dunaji a Tise je již bezpecná a že kontaminace kyanidem poklesla na úroven, jež neznamená žádné ohrožení. Kontrola vodních toku bude pokracovat, protože kyanid se muže stále ješte nacházet v bahne. Testování vzorku z prehrady asi 275 kilometru západne od Bukurešti však ve stejný den prokázalo, že koncentrace kyanidu ve vode je trikrát vyšší, než povolují normy EU, a 14krát prekracuje rumunské normy.

Evropská komisarka pro životní prostredí Margot Wallströmová, která si ve ctvrtek prohlédla nejvíce postižená místa na Tise i dul Baia Mare, zatím nechce ríci, jakou financní cástkou by mohla unie pomoci pri odstranování následku. Uvažuje se o presunutí financních prostredku ze strukturálních fondu v rámci predvstupní pomoci ci z jiných programu EU urcených kandidátum.

Budapešt/Štrasburk (mol, ctk, Reuters)


Zdroj: Hospodářské noviny, 21. 2. 2000





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 05.05.2024 12:59