Agris.cz - agrární portál

To, jak velký bude soupeř křídlatky, není ještě jasné

15. 5. 2000 | Děčínský deník

To, jak velký bude souper krídlatky, není ješte jasné

INVAZNÍ ROSTLINY / Správa CHKO Labské pískovce ceká na peníze z ministerstva

DECÍNSKO - To, jak letos dopadne plánovaný boj s krídlatkou japonskou, není ješte v soucasné dobe zcela jasné. Záležet bude na tom, jak velkou financní cástku dostane Chránená krajinná oblast Labské pískovce od ministerstva životního prostredí.

Podle Petra Bauera, botanika CHKO Labské pískovce, je žádost na ministerstvo už poslaná a nyní se ceká na vyjádrení. Správa CHKO, za úcelem likvidace invazivních druhu rostlin, mezi které krídlatka patrí, svolala již pred casem jednání, kde se sešli lesáci z Rumburka a Decína, povodí Labe a Ohre a CHKO Ceské stredohorí a rozdelili si nejvíce postižené lokality. Na nich by se mely provést sanacní práce, které by podle slov Petra Bauera mely vést když ne k likvidaci krídlatky, tak alespon ke stabilizaci jejího rustu a rozširování.

Devadesát procent lokalit, kde se krídlatka japonská vyskytuje nejvíce, je na pozemcích Lesu Ceské republiky a povodí Labe a Ohre. Z mest a obcí je na tom nejhure Decín a po nem okolí Ceské Kamenice. "To, jak rychle se podarí krídlatku do budoucna zvládnout, záleží také na vlastnících postižených pozemku," vysvetluje Petr Bauer a dodává, že není vždy dobré používat všude na hubení herbicid, ale mnohé zmuže také kosení. O to by se meli postarat práve vlastníci pozemku.

Velkoplošná chránená území nepokrývají zase tolik území Ceské republiky, takže by se podle Správy CHKO Labské pískovce meli do boje s invazními druhy rostlin zapojit také jednotlivé okresní úrady, ale to je zatím, jak se zdá, hudba budoucnosti.

Nejduležitejším letošním výsledkem v boji s krídlatkou není podle Bauera samotná likvidace, ale to, že se za tímto úcelem sjednotily ruzné instituce a dohodly se na vzájemné spolupráci.

DAVID HLINKA


Zdroj: Děčínský deník, 15. 5. 2000

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.04.2024 21:39